''Mülakatlarda kalanı atamasını yapamam''

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Öğretmen Ataması mülakat sorusuna cevabı ''"Mülakatlarda 'Kaldı' dersem atama yapamam.'' şeklinde oldu. İşte diğer açıklamalar:

19 Mart 2017 - 11:49

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz konu ile ilgili şöyle dedi: "Dün Yozgat'ta idim orada bir öğretmen adayı aynı soruyu sordu. "KPSS'em 75'ti. Mülakatalara girdim 85 aldım. Fakat yine de atanamadım" dedi. Mülakat puanı KPSS puanından daha fazla. Biz şunu söylüyoruz: 1.Herkes müracat edemiyor, KPSS sınavından 50 puanın üzerinde alanlar başvurabiliyor.

Biz alacağımız öğretmen sayısının 3 katına kadar olan sayıdaki kişileri mülakata alıyoruz. Örneğin Adalet dersinden 1 kişi, alacaktık, mülakata 3 kişi aldık. KPSS puanları 91,92,93. Ben 91'i atadığımda haksızlık mı yapmış olurum?

Benim atadığım insanlar 3 katı içerisine girmiş insanlar ve hepsi başarılı insanlar. Başarılılar arasından tercihte bulunuyorum. Şimdi televizyonunuza herkesi spiker yapıyor musunuz? Yani konuştuğunuzun, söylediğinizin vatandaşın anlaması gerekir.

Öğretmenin konuştuğunu, anlattığını öğrencilerimizin anlaması lazım. Lider kişiliğinin olması lazım. Bunlar için mülakatın olması gerekir. "Geçti-Kaldı" sistemi makul olabilir ama "Kaldı" dersem atama yapamam.

İlk atamalarda 1500 tane öğretmen atandığı yere gitmedi. Şimdi 85 puanlı gitmediyse, 84 puanlıyı göndeririz "kaldı" dersem atayamam. Dolayısıyla "geçti-kaldı" dan ziyade derecelendirme yapılması lazım. 

Kamuajans

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Adalet
    8 ay önce
    Öğretmen adayları bunu hak ediyor gerçekten çocuklar bile mülakatın torpil olduğunu biliyor ama ögretmen adayları tepkisizler maşAllah kuzu gibiler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"