Mülakatla başarı ölçülemez

Mülakat sistemine KPSS adaylarının yanı sıra sendikalardan da tepkiler gelmekte. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, mülakatın torpil ile eşdeğer olduğunu ve başarının mülakatla ölçülemeyeceğini yineledi. İşte detaylar. Kaynak: Mülakat sistemi torpilden öteye gidemez ve başarı ölçülemez

06 Mart 2017 - 08:28

Kamuya personel alımlarında Kamu Personeli Seçme Sınavının (KPSS) etkisi artık seçme değil sadece sıraya koyma olarak geçtiği bir dönemde mülakatlar daha da önem kazandı. Çünkü KPSS puan üstünlüğüne göre alım yapılacak aday sayısının bir kaç katı kadar aday çağrılıyor.

KPSS'den 99 puan alanda aynı değerde, 80 alanda artık aynı değerde şansa sahip maalesef. Bu durumda 10 dakika veya çok daha fazla olsa bile mülakatla adaya verilecek puan ne kadar alım kriterleri açısından doğrudur. KPSS sınavı sadece ön başvuru için önemli olacaksa neden yapılıyor. Ön başvurularda işe yarayan KPSS maalesef mülakattan dolayı artık pek bir değeri kalmadı.

Öğretmen alımlarında olsun, Sağlık Personeli alımlarında olsun kamuya alınan tüm personel alımlarında getirilen mülakata adayların ve sendikaların büyük tepkisi var. Haksızlık yapıldığını düşünen milyonlarca aday KPSS'nin etkisinin mülakatın gerisinde kalmasından şikayetçi.

Liyakat bakımından gerekliliği öne sürülen mülakatlı alımlarda maalesef ne liyakat ölçülebilir ne de alımların sağlıklı yürümesi sağlanabilir. Bu kapsamda sendikaların ve adayların çağrısına kulak verilmelidir.

Son açıklama yine bu konuda en yüksek sesi çıkaran sendika olan Türk Eğitim-Sen'den geldi. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk mülakat sınavları ile ilgili olarak yaptığı açıklamalar KPSS adayları için son derece önemli. Genel Başkan her türlü mülakat sistemine karşı olduklarını belirtti. Çünkü mülakat sınavları ile başarının ölçülemeyeceğini bir kez daha yineledi ve Mülakat eşittir torpil olarak değerlendirmede bulundu.

Genel Başkan, kişiden kişiye değişecek bir şekilde değerlendirme sistemi olan mülakatla alımı yapılan öğretmen, memur, yönetici veya müfettiş alımlarının sendika tarafından onanan bir durum olmadığını ve değişmesinin şart olduğu belirtildi.

Kaynak: MYMEMUR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenlere Yönelik Büyük operasyon!
Öğretmenlere Yönelik Büyük operasyon!
Matematik öğretmeni 4 ile bölünebilme kuralını buldu
Matematik öğretmeni 4 ile bölünebilme kuralını buldu