Muhterem Kurt'tan ''Aday Öğretmen Sözlü Sınavları'' açıklaması

Milli Eğitim bakanlığı geçen yıl uygulamaya koyduğu aday öğretmenlik sözlü sınav uygulamasını yapmaya devam ediyor. Asli öğretmenliğe geçiş için öğretmenler mülakata alınıyor. MEB 81 ilde aday öğr

Muhterem Kurt'tan ''Aday Öğretmen Sözlü Sınavları'' açıklaması
04 Nisan 2016 - 13:42

Milli Eğitim bakanlığı geçen yıl uygulamaya koyduğu aday öğretmenlik sözlü sınav uygulamasını yapmaya devam ediyor. Asli öğretmenliğe geçiş için öğretmenler mülakata alınıyor. MEB 81 ilde aday öğretmenler için ''Sözlü Sınav''ları devam ettiriyor.
MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, "Aday öğretmenlerimizin illerde kurulan 99 komisyonda sözlü sınavları devam ediyor. Sadece Şırnak'ta, devam eden operasyonlar nedeniyle sözlü sınav yapılmıyor. Buradaki öğretmenlerimizi Cizre'de sözlü sınava alıyoruz" dedi.

Öğretmen sayısının 3 katı kadar üretilen sözlü sınav sorularının, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlandığını, güvenlikli ortamda illere sevk edildiğini belirten Kurt, mülakat komisyonlarında her gün ayrı bir kutunun açılarak her öğretmene ayrı bir sorunun sorulduğunu ve aynı ilde başka bir öğretmene aynı sorunun çıkmaması şeklinde bir sistemin uygulandığını, öğretmenlerin soruları tamamen kendi tercihleri doğrultusunda çekip cevapladığını anlattı.

Kredi Kartı Sahiplerine Kötü Haber Tıklayınız

Aday öğretmenlerin temsil kabiliyeti ölçülüyor

sınav komisyonlarına 4 bölümden oluşan bir değerlendirme formu hazırladıklarını bildiren Kurt, "Bu forma göre öğretmenlere puan veriliyor. Öğretmen adaylarımız, çektikleri zarftan iki soruya yanıt veriyor. Bu sorulardan biri, adaylarımızın temsil kabiliyetini, bilgi düzeyini aktarma seviyesini, diğer soru ise teknolojik ve bilimsel gelişmeleri takip özelliğini ölçüyor" diye konuştu.

Komisyonlarda yer alan 5 üyenin, sözlü sınav sonuçlarını her günün sonunda bilgisayar ortamında bakanlığın bilişim sistemi "mebbis"e girdiğini aktaran Kurt, "Öğretmen adaylarımızın 8 Nisan'da sözlü sınavları tamamlanacak, 11 Nisan'da mülakat sonuçları açıklanacak, sınava itirazlar ise 15 Nisan'a kadar alınacak. Herhangi bir mazeretten dolayı sözlü sınava giremeyen adayların da bu tarihlerde sınava alınarak mağduriyetleri giderilecek. Yazılı ve sözlü sınav sonuçlarını, 18 Nisan'da açıklamayı düşünüyoruz" bilgisini verdi.

Kurt, "Hem yazılı hem de sözlü sınav ortalaması 60 puanı geçen adayların, asaleten atamaları yapılacak. Bu puanı alamayan öğretmenler ise 1 yıl daha aday öğretmen olarak kalacak ve yine aynı şekilde yazılı ve sözlü sınav aşamalarından geçecek" dedi.

Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, geçen yıl ataması yapılan 35 bin öğretmen adayının bu yılın ekim ayında, yazılı daha sonra da sözlü sınava alınacaklarını sözlerine ekledi.

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

Bu haber 2891 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort