"Müfredatta yüzde 40 oranında hafifleme olacak"

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin müfredatta hafifleme olacağını açıkladı. Tekin AL JAZEERA'ya konuştu ve şunları söyledi;

11 Kasım 2016 - 18:11 - Güncelleme: 12 Kasım 2016 - 00:11

"Müfredatı sadeleştiriyoruz"

Peki, 2005 yılında da bunun için köklü bir müfredat değişikliği yapılmıştı. "Uygulama ağırlıklı, sorgulayan, öğrenci merkezli müfredat hayata geçiriyoruz" dendi. İşe yaramadı mı? Hâlâ, aynı eleştiriler var ?

Başlangıç noktası iyiydi. O dönemdekiler bir adım atıyorlar. Üzerinden 10 yıl geçiyor. Artık, yeni bir Türkiye ve yeni hedefler var. Fatih projesi, aklıllı tahta, tablet yoktu. Şimdi 10 yıl önceki Türkiye’den bilgiye ulaşmada çok daha ileri bir Türkiye var. Aynı sistem üzerinden yapılması gereken revizyonları yapıyoruz.Yoksa, köklü bir değişiklikten bahsetmiyoruz. Müfredatta öyle bir başlangıç yapılmış biz onu devam ettireceğiz. Müfredatı sadeleştiriyoruz. 7-8 yılda, 500 bin öğretmen hizmetiçi eğitimden faydalandı ve bunu devam ettiriyoruz. Eğitim sistemi, bugün değişikliği yap, ertesi gün sonuç alacağınız bir şey değil. Orada başlayanlar Türkiye’yi bir noktaya getirdi, bir adım öne taşıyoruz. Eriştiği bilgiyi kullanabilen öğrenci ve eğitim sistemi kurguluyoruz. Bunun için de, teknolojik alt yapımızı bir yere getirdik. İlave olarak, öğretmenlerle ilgili olarak hizmetiçi eğitim sürecini de belli bir noktaya taşımış durumdayız.

Müfredatı sadeleştiriyoruz derken, ders saat sayıları mı, konular mı azalıyor? Yeni müfredatta ne gibi değişiklikler var?

Üç ana durum var. Birincisi, ağır ve bilgi odaklı müfradatımız var. Hem kazanım hem de bilgi düzeyinde bunu hafifleteceğiz. Yüzde 40’lar civarında bir hafifleme olacak müfredatta. İkincisi, bilgiye ulaşmaktan çok, problem çözme kapasitesini geliştiren mantalite yerleştirmeye çalışıyoruz. Üçüncü olarak, Türkiye ilginç süreçler yaşıyor. 15 Temmuz kırılma noktası. Bu coğrafyayı birarada tutacak değerlerin aktarılması da bizim için önemli. Bu anlamda, bu değerlerin eğitim sisiteminin içine aktarıldığı müfredat arzu ediyoruz. Mesleki teknik eğitimde, değerler eğitimi anlamında meslek ahlâkı ve iş ahlâkına müfredatta yer vereceğiz. Âhilik kültürü çok önemli olarak yer alacak. Ders saatleri, ders sayısı totalde azalmasa da günlük ders saatleri sayısında azalma hedefliyoruz.
ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

2017 ŞUBAR 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmen dedektif gibi iz sürdü, korkunç vahşeti ortaya çıkardı
Öğretmen dedektif gibi iz sürdü, korkunç vahşeti ortaya...
Son Dakika... İşçileri Taşıyan Midibüs TIR'a Çarptı, Çok Sayıda Yaralı Var
Son Dakika... İşçileri Taşıyan Midibüs TIR'a Çarptı, Çok...