Milli Eitim Bakanlığı MEB, 2024-2025 eğitim öğretim yılında okutulmak üzere müfredata yeni bir ders ekleniyor. 

2024 Temmuz zamlı öğretmen maaşları belirginleşti hangi öğretmen kaç TL maaş alacak 2024 Temmuz zamlı öğretmen maaşları belirginleşti hangi öğretmen kaç TL maaş alacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, canlı yayında çeşitli açıklamalarda bulundu. Şimşek yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) ortak çalışması sonucu 2024-2025 eğitim öğretim yılında müfredata yeni bir ders ekleneceğini duyurdu. Bu ders, finansal okuryazarlık üzerine olacak ve ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsayacak.

MEB tarafından uygulanacak olan yeni müfredat ile amaçlanan, öğrencilerin erken yaşlardan itibaren ekonomi ve finansal konularda bilinçlenmelerini sağlamak. Bu sayede, çocukların ve gençlerin bütçe yönetimi, tasarruf, yatırım ve borçlanma gibi temel finansal becerileri kazanmaları hedefleniyor.

Bakan Mehmet Şimşek, bakanlıklar arasındaki işbirliğinin sonucunda başlayan bu girişimin önemine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı;

"Vatandaşlarımızın kaynaklarını hibe etmesini değil sermaye piyasalarına yönlendirmesini tercih ederiz. Borsa bir oyun alanı değil. Bilgiye ve analize dayalı değerlendirmeler üzerinden kararlar vermemiz lazım. Finansal okuryazarlığı müfredata eklenmesi için MEB ve SPK ile çalışıyoruz."