Milli eğitim bakanlığı 2024 yılı için öğretmen atamaları gerçekleştirecek. Bakanlık tarafından yapılacak olan atamaların duyurusunu önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor. Yapılacak olan atamalarda kontenjan dağılımının nasıl olacağı da merak konusu olurken, son dönemde yaşanan gelişmelerin kontenjan dağılımını etkileyip etkilemeyeceği son günlerde sıklıkla gündeme gelmeye başladı.

Yedinci ve sekizinci sınıflarda yeni ders başlıyor detayları belli oldu Yedinci ve sekizinci sınıflarda yeni ders başlıyor detayları belli oldu

Bu soruların gündeme gelmesinin nedeni ise Bakan Yusuf Tekin'in göreve geldikten sonra uygulamaya koyduğu değişiklikler ve önümüzdeki eğitim öğretim yılında bakanlık tarafından devreye sokulacak olan yeni müfredat oldu. Çünkü bakan Tekin, yaptığı açıklamalarda özellikle bazı derslerin ön plana çıkması yönünde mesajlar gönderdi. Bunların başında ise Türkçe dersi geliyor. Zira Türkçe dersinden sınıf geçme baraj puanı 70'e çıkarıldı. Bununla birlikte öğrencilerin okuduğunu anlama kapasitelerinin artırılması için Türkçe dersine daha çok önem verileceğine özellikle vurgu yapıldı. Diğer bir ders ise yabancı dil dersi oldu. Açıklamalarda yabancı dil dersinin önemine defaatle vurgu yapıldı.

Gündeme gelen derslerden biri de din kültürü dersi oldu.

Yukarıda yazdığımız dersler ile ilgili olarak yapılan açıklamalar bu branşlara daha fazla kontenjan ayrılacak ve bu branşlar için daha fazla öğretmen ataması yapılacak algısı oluşturdu.

Ancak bugüne kadar bu branşlara daha fazla atama yapılacağı yönünde herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Bu nedenle yapılacak olan müfredat değişikliğinin öğretmen atamalarındaki kontenjanlara etki edeceğini düşünmüyoruz.

Kaynak: Özel haber