Müdürlerleri sıkıntıya sokacak gelişme

Engelli vatandaşlar toplumun bir parçası olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için öncelikle saygı sonrasında ise yaşam standardına uygun

27 Mart 2017 - 10:52 - Güncelleme: 27 Mart 2017 - 21:10

Özellikle ulaşımda sorun yaşayan engellilerin bu sorununa Aile ve Sosyal Politikalar bakanı adıyla yayınlanan 2 genelge ile çözüm arandı.İlk genelgede sosyal hayatın her alanının engelliler açısından uygun hale getirilmesine yönelik inceleme ve denetlemeleri yapmak üzere illerde valilikler bünyesinde kurulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme komisyonlarının 2017 yılındaki denetimlerde kullanacağı Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Planı paylaşıldı.

Bu plana göre, komisyonlar öncelikli olarak planın birinci aşamasında yer alan bakanlık il müdürlükleri, ilkokullar, ortaokullar, liseler, üniversiteler, öğrenci yurtları denetleyecek. Denetimlerde okul öncesi eğitim kurumları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri yer alıyor.

Özellikle eğitim kurumlarının denetimlerinde, oy kullanma yeri olan okullar ilk sırada denetlenecek alanlar arasında yer alacak. Komisyonlar, engelliler için gerekli düzenlemeleri yapmayanlara, idari para cezası kesmeden önce eksiklerini tamamlamaları için bir defaya mahsus olmak üzere 3 aydan 6 aya kadar ek süre verebilecek.

Ayrıca vatandaşların şikayetleri halinde alanlarda ikinci kez denetim yapılacak. Kamuya 25 bin, özele 5 bin liraya kadar ceza Erişilebilirlikle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediği denetim komisyonlarınca tespit edilen umuma açık hizmet veren her türlü yapılar, açık alanlar ile toplu taşıma araçlarının sahibi olan gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine her bir tespit için bin liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Bir yıl içerisinde uygulanacak idari para cezasının tutarı 50 bin lirayı geçemeyecek. Genelgeye göre, büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her bir tespit için 5 bin liradan 25 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Burada da bir yıl içerisinde uygulanacak idari para cezaları 500 bin lirayı geçemeyecek.

Kaynak:www.personelmebhaber.net
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Okul müdürü
  7 ay önce
  Okul müdürü patron mu ? Bu konu ilçe ve il müdürlüğü inşaat yatırım bölümünün görevi. Okulun plan ve projesini çizen , onun eksikliğini tamamlayan binaların belirtilen engellerini engelsiz hale getirecek ne öğretmen ne okul müdürü kurumların il ve ilçe inşaat ve yatırım bölümleri.
 • Şerif cebe
  7 ay önce
  Bu tarz ifadeler okul müdürlerimizi rencide ediyor."Müdürler şimdi yand!" ifadesi kadar çağ dışı bir ifade yoktur.Lütfen bu tür küçük düşürücü kullanımlardan sakınalım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor