Müdür atamalarında mülakat torpili listesini ve açıklamaları yayınladı

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi yayınladığı belge ile müdürlük mülakatlarına müdahale edildiği iddialarını gündeme getirdi.

07 Eylül 2017 - 14:11

Eğitim Sen 1 Nolu Şube’de Örgütlenme Sekreterliği görevi yürüten Zülküf Güneş, müdür ya da müdür yardımcısı olmak isteyen öğretmenler için 3-21 Temmuz tarihlerinde mülakat yapıldığını, 10 Ağustos’ta mülakat sonuçlarının açıklandığını söyledi. Güneş, “Tercihlerin alınmasının ardından atamaların sonuçları 5-8 Eylül tarihleri arasında duyurulacak” dedi.

Belgenin kimlar tarafından hazırlandığına ilişkin bilgi vermeyen Zülküf Güneş'in açıkladığı belgede “Çok çalışkan, faydalı bize çok üye yazıyor”, “Yeni üyemiz, hanımefendi biri, düşüncesini bilemem”, “Eğitim Sen’den yeni bize geçti, düşüncesi bozuk olabilir”, “Eski üyemiz, Hz. Süleyman Eğitim Vakfı müdavimi” gibi ifadeler yer alıyor.

Belgede ayrıca, mülakata girecek eğitim kurumu yönetici adaylarının hangi komisyonda mülakata gireceği, kimlik numarası, sınavda aldığı puanın yanında mülakatta alması gereken puan gibi bilgiler yer aldı.

‘ÖĞRETMENLERİ FİŞLEMİŞLER’

Güneş, “Kendilerine yakın buldukları isimlerin 90’ın üzerinde not almasını tavsiye etmişler. Alınan sonuçlar da bunu gösteriyor. Eğitim Sen’li ve diğer öğretmenler ise 60 civarında puan almış. Diyarbakır genelinde 3 bin öğretmen başvuru yaptı. Bunlardan da 1800 kişi mülakatta başarılı sayıldı. Hani ilçesinde başka bir sendikanın hazırladığı ileri sürülen bir liste ortaya çıktı. Bu listede bizim üyelerimizin adları da geçiyor. Üyelerimiz hakkında, ‘Eğitim Sen üyesidir, kesinlikle mülakatı geçmesin’ şeklinde ifadeler yer alıyor. Mülakatın bu şekilde gerçekleşeceğini tahmin eden bazı üyelerimizin mülakata katılmadığını öğrendik. Katılanların tümüne de düşük puan vermişler. Ayrıca bu liste, öğretmenleri fişledikleri anlamına geliyor.” diyerek durumu gündeme getirdi.

60 üzeri puan alanların mülakatta başarılı olarak kabul edildiğini ama 60 alanların 95 alanlar karşısında şanslarının olmadığını vurgulayan Güneş, “Müdür ya da müdür yardımcısı olacakların yüksek puan alması gözetilecek, bu nedenle 60 alan Eğitim Sen’li bir öğretmenin müdür ya da müdür yardımcısı olarak atanması imkansız görünüyor” dedi.

MÜLAKAT YERİNE SINAV YAPILMALI

Müdür ve müdür yardımcılarının bu şekilde seçilmemesi gerektiğini vurgulayan Güneş, “Çünkü komisyondaki görevliler karşılarına çıkan öğretmenin kıyafetinden, saçından, sakalından hoşlanmayıp düşük puan verebilir” şeklinde konuştu.

“Mülakatla müdür ve müdür yardımcısı atamanın gayesi adam kayırmadır, kendine yakın kişileri seçmektir” diyen Güneş, atamaların daha önce sınav sistemiyle yapıldığını belirterek, “Sınav yapılmalı, müdür ve müdür yardımcıları bu sınavın sonucuna göre belirlenmeli” çağrısı yaptı.

Güneş, daha önce 1530 şube müdürünün de mülakatla atandığını hatırlatarak şunları söyledi: “Eğitim Sen 1530 şube müdürünün mülakatla alınmasına itiraz etti ve dava açtı. Danıştay, Eğitim Sen lehinde karar vererek, mülakatla atanan şube müdürlerinin atamasını geçersiz kıldı. Eğitim Sen olarak müdür ve müdür yardımcılarının mülakatla atanmasına da dava açacağız.”
belge

ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası