Motivasyonun Sınav Başarısına Katkısı Nelerdir?

Başarılı olmada motivasyonun yeri ve önemi büyüktür. Motivasyon kişiyi öğrenmeye iten ve harekete geçiren güçtür. Öğrenme ancak bireyin isteği ile gerçekleşir. Motivasyonu yüksek olan bireylerin öğrenme düzeyi yüksektir.

Motivasyonun Sınav Başarısına Katkısı Nelerdir?
18 Ekim 2018 - 23:03

 

Birey öğrenmek için girişimde bulunur. Başarısızlıklarda pes etmez ve mücadele eder. İşlerinde mazeret üretmez. Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Mazeretlerin arkasına sığınmaz. Vaktim yoktu, elektrik kesikti, çalışamadım gibi mazeretler üretmez. Başarısız olduğunda üzülür ve pişmanlık duyar keşke biraz daha çalışmış olsaydım der.Mazeretler insanın ayağına takılan taşlardır. Motivasyon kaybına neden olup başarı yolunda sizi alıkoyar. Sabırlı olup disiplinli çalışmadan taviz vermeyin. İşleriniz zor hale geldiğinde ara verip enerji toplayın. Yeniden denemekten vazgeçmeyin ve mücadele edin. Başarısız olmanıza neden olan etkenleri belirleyin ve ortadan kaldırın.

Enerjinizi şikâyete değil sorunu çözmeye harcayın. Verimli çalışmak için plan yapın. Zamanı etkili ve verimli kullanmaya özen gösterin. Farklı yollarla sonuca gidin. Yeni çare ve alternatif üretmeye çalışın. Kendinize hedefler koyun. Hedefleriniz ulaşılabilir olmalı. Hedefe ulaşınca hedeflerinizi büyütün. Başarılı oluncaya kadar düzenli ve disiplinli çalışın. Hatalarınızdan ders alıp bir dahakine daha iyiyi yapmaya çalışın. Hataları fırsata çevirmeyi bilin. Motivasyonu yüksek tutmak için kendinize güvenmesini bilin. Olumsuz düşüncelerden uzak durun. Çalışma ilkelerinizden taviz vermeyin. Hiçbir gücün sizi hedeflerinizden alıkoymasına izin vermeyin. Harekete geçmek için zaman kaybetmeyin. Bugünün işini yarına bırakıp ertelemeyin. Moral ve motivasyonunuzu bozan kişilerden uzak durun. Sınav ve başarıyı tartışmamaya özen gösterin. Eksikliklerinizi belirleyip zaman kaybetmeyin. Sınav ve başarıya derin anlamlar yüklemeyin. Başarısızlığında doğal bir durum olduğunu kabul edip başarısızlıkta kendinize yüklenmeyin.

Bu haber 2024 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum