Milli Savaş Uçağımız İlk Kez Paris'te Sergilendi

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Uluslararası Paris Airshow'da ilk kez sergilenen Milli Savaş uçağımız, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ tarafından tanıtıldı.

Milli Savaş Uçağımız İlk Kez Paris'te Sergilendi
17 Haziran 2019 - 14:24

Paris'te düzenlenen Uluslararası Paris Airshow'da Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ tarafından ilk kez sergilenen Milli Muharip Uçağı hakkında bilgiler veren TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, “Avrupa'nın en iyi savaş uçağı olacak” ifadesini kullandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) tarafından Uluslararası Paris Airshow'da ilk kez sergilenen Milli Muharip Uçağı'nın birebir modeli olduğu belirtildi. Dünyanın önemli havacılık ve uzay fuarlarından biri olan ve bu yıl 53.'sü düzenlenen Paris Havacılık Fuarı'nda sergilenen Milli Muharip Uçağı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere TUSAŞ'ın ana yüklenicisi olduğu grup tarafından üretildi.

Milli Muharip Uçağı'nı ilk kez Paris'te tanıttıklarını söyleyen Genel Müdür Temel Kotil, uçağın ilk uçuşunun ise 2025 yılında gerçekleşeceği bilgisini vererek, uçağın 5. nesil ve F-35 ayarında bir uçak olduğunu ifade etti.


Uçağın Bazı Teknik Özellikleri

Fuarda büyük ilgi gören Milli Muharip Uçak modelinin Almanya'da imal edildiği öğrenilen mock-up’ı 2 ton gri renk kamuflaja sahip. Çift motorlu olan uçağın kuyruk kısmında kartal tasarımı dikkat çekiyor. Her biri 21 libre itiş gücündeki 2 motora sahip olan uçağın 55.000 feet servis irtifası ile ses hızının 2 katına çıkabilecek güce sahip olduğu öğrenildi.

48 ülkeden 2.381 firmanın katıldığı Paris Uluslararası Havacılık Fuarı 1 hafta süresince ziyaretçilere açık kalacak.

Bu haber 956 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort