Aralarında Mardin eski İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı'nın da olduğu 8 kişi hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'nın suç duyurusuyla 31 milyon 748 bin liralık vurgun davası açıldı.

Eğitim-Bir-sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Sıradaki hedefini açıkladı Eğitim-Bir-sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Sıradaki hedefini açıkladı

2015 yılında davanın sanıklarından olan Ali elik'in, eliker İnşaat Ltd. Şti. şirketi açık ihale usulüyle 5 milyon 50 bin liraya "Artuklu 32 derslikli özel projeli ortaokulu" yapım ihalesini aldı.

Projenin tamamlanma aşamasına doğru 2018 yılında dönemin Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı tarafından projede olmamasına rağmen ek imalatların yapılması talimatı verildi.

HAYALİ OKULDAN ŞİRKETE MİLYONLAR

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun raporuna göre Yakup Sarı'nın talimatıyla içinde ek hizmet binasının da olduğu ek imalatların yapılması için hayali okul inşaatı ihalesi düzenlendi.

İhale kanuna aykırı şekilde ard arda düzenlenen , "Artuklu Diyarbakırkapı mevkii 24 derslikli ortaokul" yapımı ile "Artuklu Yenişehir mevkii 24 derslikli ortaokul" yapım işleri ihaleleri pazarlık usulü ile Ahmet elik'in şirketine verildi.

Teftiş kurulu raporunda açıkça usulsüz bir şekilde yapıldığı yazılan bu ihalelerle, yapılması planan iki okulun da 2019 yılının Temmuz ayında bitirilmesi gerekiyordu. Ancak bu iki okulun yapımı için tek bir çivi bile çakılmadı.

Bu okulların yapımı için devletten gelen toplam 31 milyon 748 bin lira ise Ahmet elik'in sahibi olduğu eliker İnşaat Ltd. Şti adlı şirkete ödendi.