Milli Eğitim Bakanlığında okul/kurum yönetmeliği “SOS” veriyor

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği 22 Nisan 2017 tarihli 30046 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

16 Mayıs 2017 - 16:02

Fiili uygulama için ise 9-15 Mayıs 2017 tarihleri itibarıyla yöneticiliğe başvurular alındı. Yönetmelik gereği  Müdür Başyardımcılığı/ Müdür yardımcılığı için; “Madde 7  c) Adaylık dâhil en az dört yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak”  gerekir bulunmaktadır.

Ancak  başvurular sonrası 15/05 2017 tarih  719-E.6970717 sayı numaralı  yazısında  “Müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığı görevleri boş bulunan eğitim kurumlarına müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek için üç katı kadar adayın değerlendirme başvurusunda bulunmaması hâlinde, bu maddenin birinci fıkrasının (c) bendindeki süre iki yıla düşürülür.” Hükmünden dolayı münhal edilen kadrolarda üç katı kadar adayın tüm illerde ulaşılamadığından, dört yıllık süre iki yıla düşürülerek başvuru ekranı 16/06/2017 tarihine kadar uzatılmıştır.

Burada ne var ki dediğinizi duyabiliyorum; yönetmeliğe bazı illerde ihtiyaç olunur diye konulan bir madde “TÜM TÜRKİYE” de işe yarayacak hale geldi. Bir milyonluk eğitim camiasının 700 bininin üzerindekinin başvuru şartlarını taşımasına rağmen Türkiye’nin tüm illerinde başvuru yapmamasının sebepleri iyi araştırılmalı, yöneticilik sorunu ve yöneticilerin sorunları bir önce çözüme kavuşturulmalıdır

. Çözüm yoluna doğru: 1. Yöneticilikte yeni sisteme mutlaka geçilmelidir. Dün akşam müşahede ettik ki bu yönetici atama yöntemi tüm Türkiye’de bitmiştir. 2. Yönetici yetiştiren kurumlarımız oluşturulmalıdır. Yöneticilik eğitim sistemini entegre ederek tecrübe ile eğitimi birleştirmeliyiz. 3. Yöneticilerin  “özlük hakkı” bir an önce düzeltilmelidir. Yöneticilik görevi maddi olarak ta cazip hale getirilmelidir.

( Kendinden, ailesinden, maddiyattan fedakârlık göstererek bu zamana kadar yöneticilik yapan tüm eğitimcilerin hakları verilmelidir.) 4. 4 yıl sonra ne olacak (kendi kurumunda bile öğretmen olarak kalamayan) diye düşünmemelidir. (Görevini yapmayan için sistem zaten çalışmaktadır/ çalıştırılmalıdır.) 5. Öğretmen her yerde öğretmendir. Özel kurumlarda geçen süre tam sayılmalıdır. Yöneticilik başvurularında ise bu geçen süreler ve yöneticilikleri kabul edilmelidir.

6. Yöneticilerin 7/24 çalışmasına düzen getirmeliyiz. Özellikle büyük şehirlerde mesai sıkıntısı devam etmektedir. ( Okul sabah 07.00 dan akşam 20.00 a kadar devam etmektedir.) Bu maddeleri ardı adına çoğaltabiliriz. Sadece yapmamız gereken alana inmek, ve işin içinde fedakarca çalışan binlerce yönetici ile çay içmektir.                                                                                              Ferhat ÖZTÜRK                                                                             Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Kamuajans


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • öğretmen
  6 ay önce
  Sendikası farklı diye görevden alınan idareciler varken bu yazdıklarına sayın başkan kendin inanıyor musun acaba.
 • ahmet
  6 ay önce
  Çok doğru. Dilinize sağlık.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu