Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Öğrenci Devamsızlığı Hakkında Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarca kabul edilecek geçerli sebepler dışında çocuklarını okula göndermeyen velilere idari para cezası verilmesine yönelik uygulamanın İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 55.maddesinde yer alan bir düzenleme olduğunu bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Öğrenci Devamsızlığı Hakkında Açıklama
03 Kasım 2019 - 10:43 - Güncelleme: 13 Kasım 2019 - 18:30

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, medyaya yansıyan ‘’Devamsız öğrencinin velisine para cezası’’ başlığı ile yapılan haberler nedeniyle bilgilendirme yapılması gereğinin doğduğu ifade edilmiştir.

Yapılan açıklamada, ‘’Söz konusu düzenleme İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 55.maddesinde yer alır ve Bakanlık tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yeni bir yazı değildir. Habere konu edilen yazı, bazı İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından hatırlatma amacı ile paylaşılmıştır’’ şeklinde açıklama yapıldı.

İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 55.maddesinde, öğrencilere okul idaresince verilen bir yıl içinde maksimum 15 günlük izin ya da hastalık, sel ve deprem gibi afetler haricinde, çocuğunu okula göndermeyen, okul çevresine çıkarak izini kaybettiren, verilen izin süresini geçiren, geç nakil yaptıran, çocuğun devamsızlık durumunu zamanında okula bildirmeyen velilere cezai yaptırım uygulanabilmektedir.

Bu durumları gerçekleştiren vasi, veli ya da aile başkanları, okul idaresince köylerde muhtarlıklara ve diğer yerlerde ise mülki amirliğe bildiriliyor. Muhtar ve mülki amirler en geç 3 gün içerisinde durumu veliye tebliğ ediyor. Veliye gönderilen tebliğde, okullarca kabul edilecek geçerli sebepler dışında çocuğun okula gönderilmemesi halinde ise idari para cezası ile cezalandırılacağı bildiriliyor.

Bu haber 1065 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum