Milli Eğitim Bakanlığı Okullara Afet Ve İlk Yardım Eğitimi

Türk Kızılay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile pansiyonlu okullarda afet ve ilk yardım eğitimi verildi. Bu eğitim, afetlerin zararlarının en aza indirilmesi amacıyla verildi. Yapılan eğitim kapsamında ilk yardım ve kan bağışı gibi konular için MEB ile Türk Kızılay arasında işbirliği protokolü imzalanmış oldu. Yapılan eğitim çalışmalarına pilot okullar ile başlandı. İlk eğitim Anakara’da bulunan pansiyonlu okullarda belletmen ve öğrenciler ile başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Okullara Afet Ve İlk Yardım Eğitimi
30 Kasım 2019 - 09:32 - Güncelleme: 30 Kasım 2019 - 09:35

Unicef Finansmanlığı ile Yürütülüyor

Yapılan çalışmalar ile afetlere karşı önlem alma ve zarar azaltma kültürü oluşturulacak. MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük, afetlerden korunma bilincin oluşmasında eğitimlerin büyük önemi olduğunu vurguladı. Büyük konu ile ilgili bazı değerlendirmelerde de bulundu. Afet eğitiminde öğretmenlerin ve öğrencilerin afet öncesi ve sonrası için bilgilenmelerinin önemli olduğunu söyledi. Ayrıca afetlere hazırlık konusunun ve afet bilincinin birey yaşamlarının bir parçası olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ankara’da İlk Uygulama Yapıldı
Eğitimleri ülke genelindeki okullara yaymayı planlayan Milli Eğitim, ilk uygulamayı Ankara’da yer alan okullarda gerçekleştirdi. Büyük tarafından yapılan açıklamaya göre Ankara’da bulunan 10 pansiyonlu okulda 20 belletmen ve 40 öğrenci için 4 günlük pilot uygulama başladı. Pansiyonlu okulda görev yapan öğretmen, yönetici ve öğrenciler ile uygulama gerçekleşti. Yapılan eğitimler daha sonraki dönemlerde ülke genelinde uygulanacak şekle getirilecek.

Bu haber 966 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum