Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Alan Değişikliği Başvuruları Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı için öğretmen alan değişikliği başvuruları başladığını bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruda öğretmenlerin alan değişikliği için başvuru yapacakları tarih bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Alan Değişikliği Başvuruları Başladı
24 Aralık 2019 - 12:21 - Güncelleme: 24 Aralık 2019 - 17:19


Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı için öğretmen alan değişikliği başvuruları başladığını bildirdi.   Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruda öğretmenlerin alan değişikliği için başvuru yapacakları tarih bildirildi.

Öğretmen Alan Değişikliği Nedir?

   Alanlar, öğretmen adaylarının ya da öğretmenlerin mezun oldukları yükseköğretim programına bağlı olarak görev alabilecekleri bölümlerdir. Yan alan ise öğretmen adaylarının ya da öğretmenlerin yükseköğrenimlerine ek olarak aldıkları, diplomalarında bulunan öğrenim programını ve farklı alanda yüksek lisans üzerine yapılan doktora eğitim programını kapsamaktadır.

   Talim ve Terbiye Kurulu tarafından gerçekleştirilen atamalarda hangi bölüm mezunlarının öğretmen olarak atanabileceği yer almaktadır. Ayrıca aylık karşılığı okutulacak derslerin belirlenmesi ile ilan edilen alanlar içinde öğretmenler alan değişikliği isteğinde bulunabilecek.

Alan Değişikliği İçin Göz Önünde Bulundurulacak Kriterler

  Öğretmen alan değişikliğiiçin başvuruda bulunmak isteyen öğretmenlerin adaylığının kalkmış olması gerekir.

Eğitim kurumları tarafından atama gerçekleştirilecek alanlar için norm kadro açığının bulunması gerekmektedir.

Atamalarda hizmet puanı üstünlüğü esas alınarak alan değişikliği yapılmaktadır. Hizmet puanlarının eşit olması halinde ise öğretmenlikte daha fazla hizmet alan öğretmen alan değişikliği başvuruları ile atama yapılacaktır.

  İl içi veya iller arasında görev değişikliği gerçekleştirmiş olan öğretmenler, atandıkları kurumlarda göreve başlamışsa alan değişikliği isteğinde bulunabilir.

 Resen alan değişikliği için ise öğretmen alan değişikliği 2019 şartları 80 sayılı Talim Terbiye Kurulu Kararı ile verilmektedir. Bu karar göre, ek çizelgede yer alan mezuniyet itibari ile alanlara resen atanma durumu oluşabilir. Öğretmenlerin isteklerine bakılmaksızın öğretmenlerin aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde yer alan derslerin öğretmenliğine atama gerçekleşir.

İstihdam alanı daralan öğretmenler için öğretmenlerin istekleri dikkate alınarak alan değişikliği yolu ile atamaları gerçekleştirilir.

Öğretmen Alan Değişikliği Hangi Branşlarda Yapılır?

Alanları dışında atan öğretmenler kendi alanlarında öğretmenlik yapmak için öğretmen alan değişikliği başvuruları yapabilir. 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile mezun oldukları yükseköğretim programı itibariyle esaslar eki çizelge doğrultusunda atanabilir.

  Alan değişikliği başvurusu yapacak olan yöneticiler sadece endi kurumlarında belirtilen alanlarda değişiklik ile yöneticilik görevinden ayrılmazlar. Kendi kurumları dışında kendi isteği ya da elektronik atama ile gerçekleşen alan değişikliğinde yöneticilik görevi düşmektedir.

  12 yıllık zorunlu eğitime yönelik uygulamalar sonucunda bazı okullarda dönüşüm yaşanmıştır. Bu alana yapılan çalışmalar öğretmen atamaları ve norm kadro fazlası atamalar ile tamamlanacaktır. Son olarak öğretmen alan değişikliği başvurusu ile ihtiyaçlara göre listelerde tercih yapılabilir.

 

 

Bu haber 1027 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum