Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Önemli Değişiklikler

MEB tarafından yapılan yeni düzenlemeleri içeren “Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Önemli Değişiklikler
10 Temmuz 2019 - 12:28

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik kapsamında ilk ve ortaokullarda teneffüs süreleri 10 dakikadan 15 dakikaya çıkarılırken, ikili eğitim yapan okullarda ise en az 10 dakika olarak düzenlenecek.

69 ayı dolduran çocuklar okula başlayabilecek. Anaokulu 36-66 aylık çocukların eğitimi aldığı kurum olarak belirtilen yönetmeliğe göre söz konusu yaş aralığı 36-68 aya çıkarıldı. Okullardaki anasınıfına başlama yaşı 48-66 ay olarak uygulanmaktayken 57-68 ay olarak değiştirildi. MEB ayrıca, okul öncesi eğitim kurumlarında ikili eğitim yapılması zorunluluğunu da kaldırdı. Buna göre, okul öncesi kurumlarda günde 50 şer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süreyle normal eğitim tam gün yapılacak. Fakat kayıt alanında okula kesin kaydı yapılamamış çocuk bulunan okullarda ise ikili eğitim yapılması zorunluluğu bulunacak.

Sosyal Etkinlikler İçin Rehberlik Yapılması

Yeni düzenlemeye göre ilköğretim kurumlarında öğrencilere sosyal etkinlikler için rehberlik yapılması öngörülüyor. Bu kapsamda anaokulları ile ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında rehberlik hizmetlerini yürütmek üzere rehberlik servisi oluşturulacak ve rehberlik hizmetleri ile sosyal etkinlikler ilgili düzenleme hükümlerine göre yapılacak.

Bu haber 1251 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum