Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Müfredat Temizliği

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan rapora göre, 1.054 adet kitapta yapılan tarama sonucu yaklaşık 500 civarındaki ders kitabında 30 binden fazla düzeltme yapıldığı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Müfredat Temizliği
15 Temmuz 2019 - 13:44

Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı rapordaki bilgilere göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından eğitim kitaplarında ve müfredatta gerçekleştirilen büyük çaplı temizlik sonucunda 996 kitap incelendiği ve 57 kitapta FETÖ unsurlarının tespit edildiği öğrenildi. MEB, incelenen 318 kitaptan 103'ünde düzeltme yaparken, 178 kitabın ders kitabı alımı ihalesine girmesini engelledi.

MEB tarafından 1.054 kitapta yapılan taramalar sonucunda FETÖ'ye ait yayınevleri tarafından hazırlanan ve terör örgütü propagandası yapıldığı gerekçesiyle yasaklanan kitaplar tüm halk kütüphanelerinden toplatıldı. 1.130 halk kütüphanesindeki yaklaşık 2 milyon kitaptan 135 binin FETÖ'nün yayınevlerine ait olduğu belirlendi.

Diğer yandan, aralarında FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in kitaplarını yayınlayan basımevleri de olmak üzere FETÖ'ye ait 29 yayınevinin kapatıldığı öğrenildi. Ayrıca FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in yazdığı ya da adına yazılmış olan 60 kitap terör propagandası yaptığı ve dini tahrif ettiği için tehlikeli kategorisine alınırken, FETÖ'nün yayınevleri tarafından basılan kitaplar da imha edildi.

Bu haber 780 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort