Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 66 Ay Kararı

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 55 il milli eğitim müdürlüğüne gönderilen yazıyla okul öncesi eğitim alamayan çocuklar için yaz aylarında 2 ay okul öncesi yaz eğitimi düzenlenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 66 Ay Kararı
11 Haziran 2019 - 10:33

Milli Eğitim Bakanlığı, okula başlama yaşı olarak 66 ayda ısrar ediyor. Eğitim uzmanları ise okula başlama yaşı olarak 72 ay tavsiyesinde bulunuyor. MEB tarafından 5 yaşın kriteri zorunlu eğitim kapsamına alınması için çalışmalara devam edilirken, 55 ilde okul öncesi eğitimi almayan çocuklar için yaz döneminde 2 aylık okul öncesi eğitim verilecek.

2 Ay Eğitim Verilecek

Bu kapsamda MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Erken Çocukluk Eğitimi Dairesi tarafından 55 ilin milli eğitim müdürlüklerine resmi yazı gönderildi. Ancak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler bu çalışmanın dışında yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaz eğitimi gerekçesi olarak 2023 Eğitim Vizyonu'nda okul öncesi eğitim için 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınması ve de 2019 Cumhurbaşkanlığı programında yer alan önümüzdeki dönemde erken çocukluk eğitiminin 5 yaş için zorunlu olmasının sağlanması hedefi gösteriliyor. Söz konusu resmi yazıda sadece okul öncesi eğitimden yararlanamayan çocukların yaz aylarında yapılan eğitime kaydedileceği belirtildi. Başvurunun fazla olması halinde ise gelecek eğitim öğretim yılında ilkokula başlayacak çocuklara öncelik verileceği bildirildi. Ayrıca yazıda 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilkokul 1. sınıfa başlayacak çocuklar arasında okul öncesi eğitim almamış olanların okul bazında sayısı ve bununla ilgili hazırlanan raporlar da yer aldı.

Listeler Hazırlandı

MEB listelerinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı başında 66 ay ve üstündeki çocuklara ait veriler yer aldı. Hazırlanan listelerin milli eğitim müdürlükleri tarafından okullara gönderilmesi talimatını veren bakanlık, yaz okullarının 1 Temmuz tarihine kadar başlayacak şekilde gerekli çalışma ve planlamanın yapılmasını istedi. E-okul sisteminden verilerin hazırlandığı raporlarda, aday kayıttan kesin kayda alınmamış olan çocuk sayıları ve veli isteği ile kesin kayıttan ayrılmış çocuk sayıları da belirtili.

Bu haber 1021 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum