Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 18 Milyon Aileye Mesaj

Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi Seyfettin Toraman, komisyonda bakanlığın iki önemli projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 18 Milyon Aileye Mesaj
21 Ekim 2019 - 09:00 - Güncelleme: 22 Ekim 2019 - 13:46

Bu projelerden ilki teknoloji başta olmak üzere bağımlılıkla mücadele için yapılan ‘’dijital broşür projesi’’. Çocukların cep telefonu başta olmak üzere teknoloji bağımlılığı ile nasıl mücadele edeceği hakkında tavsiyelerin yazılı olduğu broşürler önümüzdeki hafta dağıtılmaya başlanacak.

Ayrıca ‘’Çocuğum siber zorbalığa maruz kalıyor ne yapabilirim?’’ ve ‘’Çocuğumu teknoloji bağımlılığından nasıl kurtarabilirim? gibi soruların uzmanlar tarafından cevaplandığı, 2-3 dakikalık kısa dijital klipler de hazırlayan Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki haftalarda bu videoların 18 milyon aileye ulaşmasını sağlayacak.

Hazırlanan dijital broşürler Türkiye’de okullarda görev yapan 34 bin 176 rehberlik öğretmenine iletilecek ve onlarda 18 milyon ailenin bu videoları izlemelerini sağlayacak.

Hazırlanan ikinci proje ise, ‘’Çocuklarda Bağımlılık Araştırması’’. Tütün, alkol, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığı ile sağlıklı yaşam alanlarında yaş gruplarına uygun 18 modülden oluşan proje kasım ayında açıklanacak.

Avrupa’da ‘’ESPAD’’ bağımlılık araştırmalarında Türk kültürü ve dil yapısına uygun olmayan ayıklamalar yapıldı. İçerikler öğrencileri ve velileri rahatsız etmeyecek şekilde hazırlandı. Ayrıca 16 yaş grubundaki öğrenciler için sigara, alkol, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığı ile alakalı sorular hazırlandı. Türkiye’de 77 ilde, 277 ilçede ve 562 okulda saha araştırmaları yapıldı. Bu araştırmalar ile 15 bin 657 öğrenciye ulaşıldı. Veri girişleri tamamlandı ve raporlama sürecine geçildi. Yapılan araştırmaların sonuçları ise kasım ayında açıklanacak.

 

 

 

Bu haber 553 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum