Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür Turizm Bakanlığı İşbirliği

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘’Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirmek İçin İş Birliği Protokolü’’ imzaladı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür Turizm Bakanlığı İşbirliği
23 Eylül 2019 - 19:41 - Güncelleme: 23 Eylül 2019 - 19:44

Turizmde istihdam garantisi ile nitelikli meslek elemanı yetiştiren liselerin sayısını 2023 yılına kadar 200’e çıkarılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 yılına kadar turist sayısının ciddi oranlarda artırma hedeflerinin olduğunu belirtti. Ersoy, sadece otel sayılarını arttırarak bu hedefe ulaşılamayacağının altını çizdi ve insan kaynağının da geliştirilmesinin gerekliliğini vurguladı. ‘’Ağaç yaşken eğilir’’ mantığı ile hareket edeceklerini söyleyen Bakan Ersoy, bu kapsamda geçen yıl MEB ile yapılan mesleki eğitim iş protokolünü hatırlattı.

Geçen yıl yapılan protokolde, turizm meslek liselerinin müfredatlarının sektörün ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesini ve eğitimin sektörle birlikte verilmesini, öğrencilerin turizm sektörüne kazandırılmaları konusunda çalışmalar yaptıklarını belirtti.

‘’Geçen yıl çalışmalara 11 okulumuzla başlamıştık. Bu protokolle birlikte turizm meslek liselerini otellerle eşleştiriyoruz ve sektörün ihtiyacı olan lisanların eğitimini veriyoruz.’’ açıklamasını yapan Bakan Ersoy, lise 1. sınıfta öğrencilerin İngilizce, lise 2. sınıfta Rusça ve 3. sınıfta ise Almanca eğitimini mecburi olarak öğrendiklerini, Fransızca, Çince ve Arapça dillerinden birini de seçmeli olarak öğretildiğini ifade etti. Bu şekilde öğrencilerin üç lisan öğrendiklerini ve sektöre kazandırıldıklarını belirtti.

Bundan sonraki ilk adımlarının da belirli sayıda mezunlara oteller tarafından burs ayarlanacağını ve bu şekilde akademik olarak eğitilmelerinin sağlanacağını, geleceğin genel müdürlerini sektöre kazandıracaklarını söyleyen Bakan Ersoy, ilk adımı da Milli Eğitim Bakanlığı ile attıklarını ifade etti.

Bu haber 624 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort