Milli Eğitim Bakanlığı Haftalık Bülten Yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 7-13 Ekim tarihleri arasında yapılan çalışmalar bülten haline getirildi

Milli Eğitim Bakanlığı Haftalık Bülten Yayınladı
16 Ekim 2019 - 08:06

İşte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 7-13 Ekim tarihleri arasında yapılan çalışmalar:

Soru Kaynağı Desteği

Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden öğrencilere kaynak desteği sağlamak amacı ile 1140 soruluk ölçme paketi hazırlanmış ve öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Ölçme destek paketinde 5, 6 ve 7’nci sınıflara Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sorular yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl destekleme ve yetiştirme kurslarında verimliliği arttırmak amacı ile önemli adımlar atmıştır. İlk olarak tüm eğitim süreçlerinin izlenebilmesi ve veri analizi yapabilmek için e-Kurs modülünü geliştirdi. İkincisi ise, bu kurslarda izleme, iyileştirme ve değerlendirmeye ağırlık verilmesidir.

İşaret Dili Eğitim Portalı

İşitme dilini öğrenmek isteyen vatandaşlar ve işitme engelli öğrenciler için ilk kez hazırlanan Türk İşaret Dili Eğitim Portalı kullanıma açıldı. 5 bin kelimeden oluşan, görsel ve video destekli güncel Türk İşaret Dili Sözlüğü hizmete sunuldu.

Etkileşimli videolar ve sınavlarla zenginleştirilmiş içeriğe sahip olan portalda43 eğitim ve 14 ana eğitim teması yer almaktadır. ‘’tid.meb.gov.tr’’ adresinden kullanıma açılan portalın amacı, Türkiye’de ortak işaret dilinin oluşturulması, bunun kolay ve doğru bir şekilde öğrenilmesi ve kavram zenginliği oluşturularak yazılı ve sözlü anlatım becerilerinin geliştirilmesidir.

Benim Oyun Sandığım

2023 Eğitim Vizyonu ile okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamında almak amacı ile yapılan çalışmalar hızla devam etmektedir. Bu kapsamda özellikle kırsal bölgelerdeki çocuklara ev ortamında ulaşabilmek için ‘’Benim Oyun Sandığım’’ adlı eğlenceli bir eğitim seti ve her güne aktivitelerin olduğu bir takvim hazırlanmıştır.

Hazırlanan sandıklar pilot uygulamanın yapılacağı 26 ilde tespiti yapılan ailelere ulaştırılmıştır. Oyun sandığının içerisinde; kuklalar, bloklar, sayı çubukları, yap-boz ve hikaye setleri gibi 25 parça eğitim materyali bulunmaktadır. Oyun sandığında materyallerin yanı sıra aileleri çocuk gelişimi konusunda bilinçlendirecek, çocukları ile iletişimlerini kuvvetlendirecek, çocukların gelişimlerine katkı sunacak ve pratik bilgilerin yer aldığı takvim bulunmaktadır. 365 günlük hazırlanan Erken Çocukluk Eğitimi Takvimi’nde 21 ayrı başlık ve yaklaşık 2 bin 650 içerik bulunmaktadır.

Trafikte Küçük Hata Yoktur

‘’Trafikte Küçük Hata Yoktur’’, okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine trafik güvenliğini anlatmak için hazırlanmış bir tiyatro oyunu projesidir. Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası ve Shell Türkiye iş birliği ile hazırlanan projenin uygulamaları başlamıştır.

Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine trafikte küçük hata olmamasının tiyatro yolu ile anlatılmasının başka bir değeri bulunmaktadır. Dramanın ve tiyatronun çocukların eğitiminde çok fonksiyonel ve duygu taşıyan, bu duyguyu, düşünceyi hareketle birlikte karşımıza çıkaran bir etkisi bulunmaktadır.

Olgunlaşma Enstitülerinde Kurumsal Dönüşüm Toplantısı

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın katılımı ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Olgunlaşma Enstitüleri Kurumsal Dönüşüm Toplantısı ve Hafıza Sergisi programı yapılmıştır. Olgunlaşma Enstitülerinin hak ettiği noktaya gelebilmesi için yapılacak çalışmalar değerlendirilmiştir.

 

 

 

Bu haber 529 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort