Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan FETÖ Yayınları Yanıtı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yazılı yanıtlaması üzerine verilen FETÖ yayınlarına ilişkin soru önergesi hakkında açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan FETÖ Yayınları Yanıtı
01 Ağustos 2019 - 13:11

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yazılı yanıtlanması için MHP Konya Milletvekili Esin Kara tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen soru önergesi hakkında açıklama yapıldı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından okullarda ve kütüphanelerde bulunan FETÖ'ye ait yayınlar için neler yapıldığına ilişkin soruya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yazılı yanıt verdi.

Soru Önergesinde Yer Alan Sorular

MHP Milletvekili Esin Kara tarafından verilen soru önergesinde, FETÖ darbe girişiminin ardından MEB tarafından yapılan mücadele kapsamında terör örgütüne ait yayınların okullardan ve kütüphanelerden temizlenmesine yönelik bir çalışma yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa okul kütüphanelerine bu kitapların nasıl kabul edildiğine ilişkin bir araştırma yapılıp yapılmadığı, bugün itibarıyla FETÖ'ye ait yayınevleri tarafından basılan kitapların okul kütüphanelerinde bulunup bulunmadığı, ayrıca son olarak okul kütüphanelerinin bu açıdan düzenli olarak denetiminin yapılıp yapılmadığı soruları yöneltildi.

Bakan Selçuk’un Yanıtı

Bakan Selçuk ise, soru önergesini yanıtlayarak özetle şu hususları belirtti. FETÖ tarafından düzenlenen darbe teşebbüsünün ardından alınan tedbirler kapsamında FETÖ aidiyeti, iltisaklı ve irtibatlı gazete ve dergilerle yayınevi ve dağıtım kanallarının kapatıldığı bilgisini veren Selçuk, bu kapsamda MEB'e bağlı kurum müdürlükleri ile her derece ve türdeki okullarda yer alan kütüphanelerde, z-kütüphanelerdeki kaynaklar içerisinde yayınlanan gazete, dergi ile yayın evleri ve dağıtım kanallarına ait kitap, CD, video, kaset vb. basılı ve teknolojik kaynakların tamamının ayıklanarak hurdaya ayrılması, kayıtlardan düşülmesi ve imha edilmesi için tüm valiliklere yazı gönderilerek 301 bin 878 adet kitabın imha edildiğini belirtti.

Bu haber 1081 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort