Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "Sınavı tekrar araç haline getirmeliyiz."

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuk olduğu bir radyo programında eğitim ile teknoloji arasında hızla gelişen ilişkilere dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "Sınavı tekrar araç haline getirmeliyiz."
11 Ağustos 2019 - 09:05

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un TRT Radyo 1'de konuk olduğu programda eğitim ile teknoloji arasındaki etkileşim konusu değerlendirildi. Gelecekte işlerin en az dörtte üçünü robotların yapacağını belirten Ziya Selçuk, eğitimin kendisini hızlı bir şekilde dönüştürmesi gerektiğine dikkat çekti.

Araç olması gereken sınavın Türkiye'de amaç haline geldiğini vurgulayan Selçuk, sınavın tekrar araç haline getirilmesi gerektiğini söyledi. Bunu yapabilmek için okullar arasındaki olanak farklarının azaltılması gerektiğine işaret eden Selçuk, bu yapılmadığı takdirde belli okullara gitme talebinin devam edeceğini dile getirdi.

İnsanlık tarihinde tarım, sanayi ve bilgi olarak tanımlanan 3 büyük kırılmadan sonra 2030'ların sonunda yepyeni bir kırılma geldiğine dikkat çeken Bakan Selçuk, burada insan beynine yazılımın yüklendiği ve damarlarında yüzlerce nanorobotun dolaştığı yeni bir bedenlenme imajinasyonundan söz ettiğini vurguladı. Bunun tüm üretim sistemlerini etkileyeceğini ve işlerin 3/4'ünü robotların yapacağını ifade eden Selçuk, çevre zekâsı ve etrafımızdaki tüm nesnelerin zekâsının arttığını söyledi. Gelecekte çocukların son derece zeki bir çevre ile baş başa kalacağına dikkat çeken Selçuk, fabrikasyonlardaki üretim sistemleri ve teknolojinin dijital dönüşümüne bakıldığında eğitimin de hızla dönüşmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu haber 813 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum