Milli Eğitim Bakanı Özer'den Okullar Kapanacak mı Sorusuna Yanıt

Bir süredir gündemde olan ve velilerin kurdukları gruplarda paylaştıkları "okullar pandemiden dolayı tekrar kapanacak" şeklindeki duyumlara Milli Eğitim Bakanı Özer'den açıklama geldi

Milli Eğitim Bakanı Özer'den Okullar Kapanacak mı Sorusuna Yanıt
13 Eylül 2021 - 20:23
Bir süredir gündemde olan ve velilerin kurdukları gruplarda paylaştıkları "okullar pandemiden dolayı tekrar kapanacak" şeklindeki duyumlara Milli Eğitim Bakanı Özer'den açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TRT de katıldığı ir canlı yayında eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.
 

198 DERSLİKTE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Okullarda Covid-19 koşulları altında yüz yüze eğitim öğretim için alınan önlemlere ilişkin bilgiler aktaran Özer, bir haftalık yüz yüze eğitimden sonra 850 bin derslikten sadece 198'sinde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini hatırlattı.

Türkiye'de, 57 bin 108 devlet okulu olmak üzere toplam 71 bin 320 okul bulunduğunu aktaran Özer, "Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okulumuz bulunmuyor" dedi.

Velilerin cep telefonları ile kurduğu gruplarda, "ekim ayında okullar kapanacak" yönünde iddiaların yer aldığının belirtilmesi üzerine Bakan Özer, şöyle konuştu:

"Hayır böyle bir şey söz konusu değil. 71 bin 320 okulumuzda ve 850 bin dersliğimizde uyulması gereken kuralları belirledik. Sürecin devam ettirilmesi, okul bazlı değil vaka bazlı. Hiçbir okulumuz kapalı değil ama 198 tane sınıfta vaka veya yakın temas nedeniyle eğitim öğretime ara verildi. Dolayısıyla vakaların yaygınlaşması durumunda vakaların etkilediği sınıflarla ilgili kararlar alacağız, okul, ilçe veya il ile ilgili karar almayacağız. Başlangıçtaki irademizi devam ettiriyoruz, okullar açık kalmaya devam edecek. Şu andaki bilimsel veriler ışığında aldığımız kararlar var, 1 ay sonra bilimsel veriler değiştiği zaman tedbirlerimizle ilgili güncellemeler yapacağız. Ama yine okullarımızın açık kalması için her türlü önlemi alarak süreci devam ettireceğiz."

Ukrayna dört adet Bayraktar TB2 İHA kompleksi satın almayı planlıyor


ÖĞRETMENLERİN AŞI ORANI NASIL
Öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının aşılanma oranlarına ilişkin bilgiler veren Özer, "Ağustos ayının başarında en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 73'tü, dün itibarıyla yüzde 91'e çıktı. Türkiye ortalaması ise yüzde 83. Yani Türkiye ortalamasından 8 puan daha yüksekte. En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı ise 6 Ağustos'ta yüzde 59'du, dün itibarıyla yüze 78'e çıkmış. Öğretmenlerimiz sadece kendi sağlıkları açısından değil, aynı zamanda topluma örnek olma yönünde de çok başarılı bir süreç yönetiyorlar. Tüm öğretmenlere şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Bakan Özer, belirli okullarda, örneklem üzerinden ve velinin rızasını alarak öğrencilere PCR testi yapılması yönünde Sağlık Bakanlığı ile koordineli şekilde görüştüklerini aktardı.

 


Bu haber 237 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum