Milli Eğitim Bakanı'na "Anaokulları neden paralı?" Sorusu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle MEB'e bağlı anaokullarından aylık aidat alınması nedeniyle CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından soru önergesi verildi.

Milli Eğitim Bakanı'na "Anaokulları neden paralı?" Sorusu
16 Temmuz 2019 - 10:44

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokullarında bulunduğu bölgeye göre 80 TL ile 200 TL arasında aylık aidat alındığı şikâyetleri üzerine CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması talebiyle soru önergesi verildi.

Türkiye genelinde aylık 100 TL ücret ve 500 TL civarındaki kırtasiye giderleri sebebiyle velilerin çocuklarını anaokuluna göndermediğini belirten Tanal, bu durumun ise birçok aileyi zor durumda bıraktığını ifade etti. Birçok ailenin kendisine ulaşarak dert yandığını aktaran Mahmut Tanal, anaokuluna başlama yaşına gelen, ancak kaydı yapılmayan ve eğitimden mahrum kalan çocukların sayısının açıklanmasını Ziya Selçuk'tan soru önergesi ile talep etti.

Soru Önergesinde Yanıtlanması İstenen Sorular

Anayasanın 42. maddesine aykırı bir şekilde kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağını vurgulayan Mahmut Tanal, Türk eğitim sistemi içerisinde anaokullarının üvey evlat muamelesi gördüğünü savundu. Okul müdürleri ile veliler arasında yapılan okul öncesi sözleşmesinde hizmet aldığı halde aidatını ödemeyen veliler için “Alacağın tahsiline yönelik genel hükümler çerçevesinde işlem yapılır” maddesi bulunmasına bağlı olarak sorular yönelten Tanal, aidat ödenmediği için kaydı silinen anaokulu öğrencisi olup olmadığını, varsa sayısını kaç olduğu, anaokulu aidatını ödemediği gerekçesiyle hakkında icra takibi başlatılan ve evine hacze gidilen veli olup olmadığını, varsa sayısının kaç olduğunu sordu.

Bu haber 4897 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Şişli Eskort