Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) Genelgesi (Alo147 yerine geçen numara belli oldu 444 0 632 (444 0 MEB)

Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM), alanlarında öğretmen, öğrenci, veli ve diğer vatandaşlarımız edinme, görüş/öneri, talep, uygulama desteği veya idari konulardaki başvuruların hızlı, etkin ve verimli bir biçimde çözüme kavuşturulması amacıyla 30 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yurt içinden 444 0 632 (444 0 MEB), yurt dışından 0 632 numaralı hat üzerinden 7 gün 24 saat boyunca hizmet verecektir.

Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) Genelgesi (Alo147 yerine geçen numara belli oldu 444 0 632 (444 0 MEB)
14 Eylül 2018 - 16:34

İletişim Merkezinin çalışmasına ilişkilı uşul ve esaslar aşağıdaki şekildedir:

1.    İletişim Merkezinin çalışmalarına yardımcı olmak üzere merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde "İletişim Merkezi Destek Bürosu" kurulacaktır. İletişim merkezi destek bürolarından sorumlu olmak üzere, merkez teşkilatı hizmet birimlerinde en az bir daire başkanı; taşra teşkilatı il müdürlüklerinde de bir şube müdürü MEBİM genel koordinatörü olarak görev yapacaktır.

2.    MEBİM genç! koordinatörüne bağlı halkla ilişkiler temsilcisi olarak görev yapmak üzere en az iki personel vtryeterince kullanıcı görevlendirmesi yapılacaktır.

3.    İletişim Merkezi yazılımında (https://mebim.meb.gov.tr) yer alan yönetici iletişim bilgileri güncel tutulacaktır. Özellikle çalışma saatleri dışında okul veya kuramlarımızda yaşanan hırsızlık, yangın gibi konularda; okul çevrelerinde alkol ve bağımlılık yapıcı maddelerin satıldığına/kullanıldığına ilişkin gelen ihbarlarda hızlı iletişim kurulabilmesi için yazılıma bilgileri işlenen ilgililer, iletişim araçlarını ulaşılabilir durumda tutacaktır.

4.    İletişim Merkezine gelen başvuruların çağrı anında sonuçlandırılması esastır. Ancak çağrı anında sonuçlandırılmayan başvurular ilgisine göre merkez, taşra veya yurt dışı teşkilatına iletilecektir.

5.    Merkez teşkilatı birimleri; görev alanlarıyla ilgili yönetmelik, genelge, açıklama, sınav sonuçları, mevzuat değişiklikleri gibi gelişmeleri iletişim merkezine iletilmek üzere Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine bildirecektir.

6.    Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği; İletişim Merkezine yapılan başvurulara ilişkin, Bakanlığımız birimlerinin yapacağı çalışmalara veri sağlamak amacıyla rapor hazırlar. Ayrıca ilgili birimin talebi doğrultusunda da konu bazlı rapor hazırlar.

7.    Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği; İletişim Merkezinden dış arama yoluyla öğretmen, öğrenci veya velilerimize birimlerimizin yapacağı çalışmalara kaynak sağlamak amacıyla anket yapacaktır. İlgili birimden talep gelmesi hâlinde konu bazlı anket yapılarak birimlere rapor hazırlanacaktır.

8.    Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği iletişim merkezi destek bürolarının gerçekleştirdiği faaliyetleri. Kurum Performans Raporu adıyla hazırlayarak merkez ve taşra teşkilatına aylık olarak iletecektir.

9.    İletişim merkezi destek büroları, iletilen başvurulara 3 iş günü içerisinde cevap verecektir. Bu süre içerisinde sonuçlandırılması mümkün olmayan başvuruların işleme alınıp alınmadığı, işleme alındıysa işlemin nasıl ve ne kadar sürede sonuçlandırılacağı büro personeli tarafından https://mebim.meb.gov.tr yazılımı üzerinden İletişim Merkezine bildirilecektir. İletişim Merkezi, başvuru sonucunu başvuru sahibiyle dış arama yoluyla paylaşacaktır.

10.    İletişim Merkezince iletişim merkezi destek bürolarına iletilen başvurular, büro personeli tarafından aciliyetine ve ehemmiyetine göre sıralanarak başvuranı mağdur etmeyecek şekilde işleme alınacaktır.
Kaynak:kamuajans.com

Bu haber 50388 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Kevser
  9 ay önce
  Mhb. İkiz çocuklarım Tekirdağ/Ergene Yıldırım Beyazıt Han Ortaokulu'na başlayacaklardı. Ama maalesef pandemi sebebiyle tüm çocuklarımız gibi uzaktan eğitimdeyiz. bu süreçte okulumuzun tüm öğretmenlerimiz elinden gelen çabayı göstermektedir. Ancak öğrencilerine söz hakkı verirken 'Sayın'kelimesi ile başlayan hitaplar kullanan Saliha hm.a şahsım ve çocuklarım adına teşekkür ederim. Tüm çocuklar bu sayede kendini ve diğer insanları daha saygıya layık görmeye başladı.'Büyüyen minikler' hitabıyla Fen Dersi ni daha da sevdiren Rukiye hm.a da çok teşekkür ediyoruz. Ama canlı dersi bütünüyle bizim eve taşıyan bir öğretmenimiz daha var ki İngilizce öğretmenimiz Alev hm. Pc ekranından İngizce'yi bu kadar güzel, anlaşılır ve keyifli bir şekilde anlattığı için kendisini kutluyor ve sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Mesleğiniz boyunca ekrandan yansıttığınız heyecanınızın ve görev aşkınızın daim olmasını dilerim.Dersinizi ailecek dinliyoruz sayenizde. Saygılar....
 • Taylan Taksel
  1 yıl önce
  Ne zamandan beri hayat bilgisi derslerinde bir siyasi partinin propagandası yapılır oldu ? Bu şeklde mi insanları eğitmeyi sağlıklı bir birey olarak yetiştirmeyi düşünüyor sunuz ,artık vazgeçin insanları- heleki ilkokul çagındaki çocukları kendi siyasi çıkarlarınız uğruna heba etmeyi ,onları bu şekilde sağlıklı bir birey olarak yetiştiremezsiniz.Vaz geçin artık TRT eba üzerinden siyasi parti propagandası yapmaktan .
 • vefa
  1 yıl önce
  4/8 Yıllığını tamamlamiş olan ;ancak bulundugu ilcede norm acigi bulunmadigindan ya da hizmet puanin yetersiz kalmasindan dolayi ogretmenlige gecisine zorunda birakilan basarili okul mudurlerine en azindan 2023 yilina kadar sinavsiz tercih hakki taninmalidir.Yoksa sitem ettigimiz beyin gocunden ne farki kalir ki?Bir vefa borcu olarak da olsa basarili,vizyonu olan,lider vasfini tasiyan bu kisiler kazanilmalidir.