MHP'den kurultay açıklaması

MHP'li Yücel Bulut: "Karar, kesinleşmeden uygulanması mümkün olmayan bir karar."

12 Nisan 2016 - 00:21

MHP'li Yücel Bulut: "Karar, kesinleşmeden uygulanması mümkün olmayan bir karar."
MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanvekili Yücel Bulut, MHP Genel Merkezi'nde mahkeme süreci ile ilgili basın toplantısı yaptı.
Bulut, "Mahkeme Hakimi Ümran Kaptan ile sabah görüştüm. Söz konusu kararın Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 367. Maddesi karşısında Yargıtay denetiminden geçmeksizin infaz edilmesi mümkün değildir. Zira söz konusu karar, kişiler hukuku kapsamında verilmiş ve kesinleşmeden uygulanması mümkün olmayan bir karardır. Birkaç saat içerisinde kaleme alınması mümkün olmayan bir gerekçeli kararı hazırlayarak kamuoyuna açıklamış olması oldukça anlamlıdır. Sayın mahkeme hakiminin yargılama süreci boyunca artık bizleri şaşırtmayan tavırlarına bir yenisi eklenmiştir" dedi.
MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanvekili Yücel Bulut, MHP'yi Olağanüstü Kurultay'a götürecek dava sürecine ilişkin şu ifadeleri kullandı:
"Söz konusu kararın hukuk muhakemeleri kanunun 367. Maddesi karşısında Yargıtay denetiminden geçmeksizin infaz edilmesi mümkün değildir. Zira söz konusu karar, kişiler hukuku kapsamında verilmiş ve kesinleşmeden uygulanması mümkün olmayan bir karardır. Davacılar kararının kesinleşmesine gerek bulunmadığını gerekçeli kararın derhal 11 Nisan'da yani bugün mahkemeden alınacağını ifade etmişler.
Kararın da derhal uygulanabilecek bir mahkeme kararı olduğunu iddia etmişlerdir. Kararı veren Ankara 12. Sulh Mahkemesi'ne sabah saat 8.30 sularında MHP'yi temsilen gittim. Mahkemenin sayın kalem müdürüne, mahkeme Hakimi Ümran Kaptan ile görüşmek istediğimi ifade ettim. Hakim ile görüşme fırsatı buldum. Kendisine, basın yayın organlarında yer alan ve davacılar tarafından söylenenleri, bu durumun gerekçeli karartın önceden yaratıldığı izlenimi doğurduğunu, sayın mahkemece gerekçeli kararın, duruşma günü ile aynı gün hazırlanmış olduğuna ilişkin kamuoyunda bir algı oluştuğunu ifade ettim.
Sayın mahkeme hakimi tarafından böyle bir şeyin söz konusu olamayacağı, kararı verdikten sonra bütün hafta sonu Ankara dışında olduğu, gerekçeli kararın hazırlanmasının Perşembe gününe kadar ancak mümkün olacağı ifade edilmiştir. Saat 10.30 sularında sona eren görüşme sonrasında mahkeme hakimi tarafından gerekçeli kararın asla hazır olmadığı konusunda defalarca beyanlarda bulunulmuş, şahsım ikna edilmiştir. Hazır olmadığı söylenen 9 sayfalık kapsamlı mahkeme gerekçeli kararı tıpkı davacıların basın huzurunda iddia ettikleri gibi öğleden sonra UYAP sistemine yüklenmiştir. Şahsım sayın mahkeme hakiminin uygulamaları karşında şaşkınlık yaşamadım. Daha önce de benzer tavır ve davranışlarına muhatap kaldık. Birkaç saat içerisinde kaleme alınması mümkün olmayan bir gerekçeli kararı hazırlayarak kamuoyuna açıklamış olması oldukça anlamlıdır. Sayın mahkeme hakiminin yargılama süreci boyunca artık bizleri şaşırtmayan tavırlarına bir yenisi eklenmiştir. Bugün yaşanan gelişme sayın mahkemenin gerekçeli kararının daha önceden hazırlanmış olduğuna ilişkin kaygılarımızı arttırmıştır. Sayın mahkeme hakimi elindeki her doyanın gerekçeli kararını bu kadar süratle mi kaleme almaktadır? Her gerekçeli karar yasal süre içerisinde mi tanzim edilmektedir?"
BULUT: KAYGILARIMIZ ARTMIŞTIR
MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanvekili Yücel Bulut, MHP Genel Merkezi'nde mahkeme süreci ile ilgili yaptığı basın toplantısında sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bugün yaşanan gelişme sayın mahkemenin gerekçeli kararının daha önceden hazırlanmış olduğuna ilişkin kaygılarımızı arttırmıştır. Mahkeme hakimi tarafından bu gerçeğin ısrar ile MHP'den gizlenmeye çalışılmasının gerekçesi nedir? Şüphelerimizin nedeni sadece bugün yaşamış olduğumuz ikiyüzlü tavır değildir. MHP'yi bu haklı sürece sevk edecek nedenler vardır. Bir süredir bağımsız yargıya olan saygımız nedeniyle bu bilgiler ukdemizde tutulmaktadır. Ancak MHP, kurumsal kimliğine yönelmiş küresel saldırının geldiği boyut karşısında Anakara 12. Hukuk Sulh Hukuk Mahkemesi nezdindeki davaya ilişkin olarak elde bulunan verileri aziz milletimizin vicdanı ile paylaşacaktır.
TÜRK MİLLETİNİN İKBAL, İSTİKLALİNE MİLLİ GÜVENLİĞİMİZE SİNSİ BİR SUİKAST GİRİŞİMİDİR
MHP'ye yönelmiş küresel saldırı, Türk milletinin ikbal ve istiklaline ve aynı zamanda milli güvenliğimize yönelmiş sinsi bir suikast girişimidir. Bu girişimde özellikle yargı organları üzerinde tesir etmeye çalışan aktörler deşifre olduğunda, Türk milletinin ve milliyetçi ülkücü hareketin nasıl bir kumpas ile karşı karşıya olduğu anlaşılacaktır.
GEREKÇELİ KARAR ÇIKMIŞ OLMASINA RAĞMEN HENÜZ RESMİ BİR TEBLİĞİ GERÇEKLEŞMEDİ
Gerekçeli karar çıkmış olmasına rağmen henüz resmi bir tebliği gerçekleşmedi. Tebliğini önümüzdeki günlerde gerçekleşebileceğini Düşünüyoruz. Tebliğden sonra da yasal süre içerisinde temyiz hakkımızı kullanacağız. Zannediyorum bu, 10 günlük bir süreye denk gelecek. Sayın mahkeme hakimimin daha önceden tayinin çıktığı ve durdurulduğuna ilişkin bilgiler zaten yargı camiasında artık malum hale gelmiştir. Tayin durdurulduğunda sosyal medyada kimin sevinç çığlığı attığına bakmak yerinde olacaktır. Bu çığlığı atan ile tayini durduran da sanıyorum ki aynı iradedir.
BİR TAKIM SOMUT VERİLER YARGININ BAĞIMSIZLIĞI KONUSUNDA ENDİŞEYE SEVK ETTİ
Bu süre içerisinde bize intikal eden bilgiler, bir takım somut veriler, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda bizi çok ciddi bir endişeye sevk etmiştir. Önümüzdeki günlerde MHP tarafından açıklanacak verilerle birlikte devam eden bu yargı sürecinin bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda kamuoyunda bu konuda çok daha sağlıklı bir algı oluşacak diye düşünüyoruz. Bu veriler doğrultusunda MHP hukukçuları olarak değerlendirmeye tabi tutup elbette, eğer, bağımsız yargıya musallat olmuş bir takım şebekeler varsa, bunlardan hesap sormak adına kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Hukuki yolları sonuna kadar kullanacağız.
TÜRK SİYASETİ İÇİN TEHLİKELİ BİR EŞİK YARGITAY AŞAMASINDA BOZULACAĞINI UMUYORUZ
Yargıtay aşamasında hukuken bozulacağını umuyoruz. Çünkü bu Türk siyaseti için çok tehlikeli bir eşiktir. Adliye Mahkemeleri'nin, Sulh Hukuk Mahkemeleri'nin siyasi partilerin iç işleriine doğrudan müdahalesine zemin hazırlayacak yeni bir yolun yargı organları eliyle ihdas edilmesi demektir. Bu olursa Türkiye'nin 1961 Anayasası öncesindeki döneme fiilen dönmesi anlamına gelir. Bu aynı zamanda, siyasi otoritelerin her zaman için muhalefet partileri üzerinde adliye organları aracılığıyla bir baskı hazırlamasına zemin hazırlayacaktır. Bu çok tehlikeli bir eşiktir. Yasal ve anayasal karşılığı olamayan bir eşiktir. Uygulanması daha önce yoktur. Türk siyasetinin sakıncalı bir mecraya sürüklenmesine sebebiyet verir."

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Liseye sınavla girişte başarı puanı yok
Liseye sınavla girişte başarı puanı yok
Sınav görevi alacak öğretmenler erişime açıldı
Sınav görevi alacak öğretmenler erişime açıldı