Öğretmenlere özel indirim protokolü imzalandı Öğretmenlere özel indirim protokolü imzalandı

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri olarak isimlendirilen eğitim kurumları, ilköğretimi bitiren öğrencilerin devam edebileceği 4 yıllık eğitim sonunda meslek kazandıran, ülke ekonomisine katkı sağlayacak nitelikli eleman yetiştiren orta öğretim kurumlarıdır. Bu okulların diğer dengi liselerden farkı, öğrencileri mesleki becerileri üzerine geliştirerek işletmelerin teknik ve kalifiye eleman desteğini sağlamaktır. Mesleki ve Teknik Eğitim Avrupa ve Türkiye'de vasıflı eleman yetiştirmede en büyük rolü oynar. Bu okullardaki öğrenciler aranan eleman olarak yetiştirilmektedir. Buradan mezun olan öğrencilerin bir mesleği ve bildiği işleri olmaktadır. Ülkemizde Mavi yakalıların oranı %80-85 ve bunlar günlük yaşamımızın tam göbeğindelerdir.

Ülkemizde Son yıllarda yapılan reformlarla meslek liseleri büyük bir dönüşüm yaşadı. Farklı alanlarda eğitim veren yeni nesil okullar kuruldu, yine bu alanda çok sayıda protokol hayata geçirildi. Liselere giriş sınavında yüzde birlik yüzde ikilik dilimlere giren öğrenciler meslek liselerine girebilmek için birbirleriyle rekabet halinde yarışmaya başladı. Bu okullarda Meslek derslerinin yanı sıra üniversiteye hazırlık da hız kesmeden devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitimdeki yeniliklere son olarak MEB İLE MSB ARASINDA MESLEKİ EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’ nü ekledi.

Millî Eğitim Bakanı YUSUF TEKİN ile Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek, çalışanları belgelendirmek ve belirlenen okullardan mezun olan öğrencilerin imkânlar dâhilinde istihdamını sağlamak amacıyla iş birliği protokolü imzaladı. Protokol; MSB yerleşkesinde veya MSB'nin tahsis edeceği tesislerde okulların açılması ve yapımı tamamlanan okulların MEB'e teslim edilerek eğitim ve öğretime kazandırılması içermekte olup; Protokol kapsamında; Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali KARAGÖZ öncülüğünde bir toplantı yapıldı ve Yapılacak iş ve işlem basamakları ve askeri fabrika müdürlükleri ile okulların eşleştirilmesi karara bağlandı.

Yeni açılacak olan Askeri Mesleki ve Teknik Okullarda Eğitim vermek için bu okullara Atamalarının yapılmasını bekleyen Metal Teknolojisi Öğretmenleri Platformu; Gayelerinin “Güçlü Türkiye” nin temellerine sağlam tohumlar atıp üreten nesil yetiştirmek olduğunu belirtmiş ve Milli Eğitim Bakanlığını ayrıca kutlamışlardır.

Metal Teknoloji Öğretmenleri