Mesleki Ve Teknik Eğitim Veren Okullarda Kalite Güvence Sistemi Kuruluyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada, MEB olarak mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Mesleki Ve Teknik Eğitim Veren Okullarda Kalite Güvence Sistemi Kuruluyor
09 Mayıs 2019 - 09:56 - Güncelleme: 09 Mayıs 2019 - 10:21

Mesleki ve teknik eğitim veren okullar için kalite güvence sistemi kurulduğunu aktaran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili genelge yayınladıklarını söyledi. Çeşitli sektörler ile işbirliğine gidilerek eğitim ve yönetim süreçlerinde sektörlerin daha etkin katkı sunduğunu ifade eden Selçuk, bakanlık olarak mesleki ve teknik eğitim kurumlarının kalitesine yoğunlaşarak kalite güvence sisteminin oluşturulması için bir süredir çalışma yürüttüklerini ve hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Mesleki ve teknik eğitimde son dönemde önemli dönüşümler yaşandığına dikkat çeken Selçuk, bu konunun öncelikleri arasında bulunduğunu söyledi. Bu bağlamda mesleki ve teknik eğitim veren okulların tamamı için kalite güvence sisteminin kurulduğunu ifade eden Selçuk, kalitenin sürekli arttırılması sayesinde mesleki ve teknik eğitim veren okullar ile diğer okullar arasındaki farkın iyileştirilmesini hedeflediklerini kaydetti.

Kalite Güvence Yönergesi

Mesleki ve teknik eğitim kurumları kalite güvencesi yönergesi yayınladıkları belirten Selçuk, bu yönergeye göre mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının yılda 1 defa kendi değerlendirme raporlarını hazırlayacaklarını söyledi. Selçuk, bu raporun her okulun kendi olanakları ve belirlenen konularda hedeflerini, hedeflere varma süreçlerini, süreçlerini nasıl iyileştirilecekleri ve hedefler doğrultusunda yapılanların kanıta dayalı bir şekilde raporda yer alacağını vurguladı. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının 5 yılda en az bir defa kurumsal dış değerlendirmeye tabi tutulacağını aktaran Selçuk, yayınlanan genelgeye göre kurumsal dış değerlendirme ekibinde sektör temsilcilerinin de bulunabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: MEB

Bu haber 968 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort