Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri İçin 17,5 Milyon Euro Hibe Desteği

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bazı mesleki ve teknik Anadolu liseleri hibe desteği almaya hak kazandı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri İçin 17,5 Milyon Euro Hibe Desteği
26 Ağustos 2019 - 11:58 - Güncelleme: 26 Ağustos 2019 - 12:01

Erasmus programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı için ayrılan hibe desteğinden yararlanan 515 projenin %90'ının Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı mesleki ve teknik Anadolu liseleri mesleki ve teknik Anadolu liseleri için ayrıldığı bildirildi. Bu kapsamda, söz konusu mesleki ve teknik Anadolu liseleri 14.447.448 Euro tutarındaki hibe desteğinden yararlanabilecek.

Hibe desteği sayesinde Türkiye'de eğitim veren mesleki ve teknik Anadolu liselerinde kalitenin ve cazibenin artırılması yanında nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor. 2019 yılı teklif çağrısı dönemi içerisinde Erasmus programı kapsamında proje tekliflerinin değerlendirme süreci tamamlandı ve hibe almaya hak kazanan projeler duyuruldu.

Toplam 2.384 proje teklifi arasından uygunluk kriterlerine sahip olan 515 proje teklifi hibe desteğinden yararlanmaya hak kazandı. Söz konusu 515 projenin %90'ını oluşturan 462 projenin MEB'e bağlı mesleki ve teknik Anadolu liseleri tarafından hazırlandığı belirtildi. Buna göre 77 ilde hibe almaya hak kazanan okullar sayesinde öğrencilerin yurtdışında kendi alanlarında uzun süreli işyeri eğitimleri alabildiği, ayrıca meslek dersi öğretmenlerinin de alanlarındaki bilgi, beceri ve yetkinliklerinin artırılarak farklı teknolojiler ile tanışmalarının sağlandığı belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum