Mesleki Eğitim Merkezleri Öğrenci Sayısında Ciddi Artış Var

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında 9.sınıfa başlayan öğrenci sayısında geçen yıla oranla yüzde 62 artış olduğunu duyurdu.

Mesleki Eğitim Merkezleri Öğrenci Sayısında Ciddi Artış Var
15 Ekim 2019 - 10:29

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada mesleki eğitim merkezlerinde öğrenci sayısını arttırmak için yaptıkları çalışmaların başarılı olduğunu ve son bir yılda önemli yeniliklere imza attıklarını belirtti.

Bakan Selçuk yaptığı açıklamada; ‘’Geçen sene Mesleki Eğitim Merkezlerinde 9. Sınıfa 19 bin 947 öğrencin kayıt olmuştu. Bu sene bu sayı geçen seneye oranla yüzde 62 arttı ve 32 bin 281’e yükseldi’’ dedi.

Bu alanda yaptıkları çalışmaların sonucunu kısa vadede gördükleri için çok mutlu olduğunu belirten Selçuk, ‘’Geleneksel çıraklık-ustalık-kalfalık eğitimini temsil eden mesleki eğitim merkezleri yıllardır mesleki eğitimimizde önemli bir fonksiyonu yerine getiriyor. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan öğrencilerin eğitim aldıkları alanda istihdam oranları oldukça yüksek. Bu oran yaklaşık yüzde 90 dolaylarında. Sanayinin ihtiyaç duyduğu kalfa ve ustalarımız bu merkezlerde yetiştiriliyor. Bu sebeple son bir yıldır merkezlerimizi güçlendirmek ve kapasitelerini arttırmak için çok önemli adımlar attık. Atılan bu adımlar sonucunda yüzde 62’lik öğrenci artışı da oldukça önemli bir sonuç’’ dedi.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde kapasiteleri arttırmak için iki yeni düzenleme yaptıklarını söyleyen Bakan Selçuk, özel sektörün, mesleki ve teknik Anadolu lisesi kurabilmesine rağmen mesleki eğitim merkezi açamadığını ancak sektörlerin organize sanayi bölgelerinde ve fabrikaların içerisinde mesleki eğitim merkezleri açmak ve ihtiyaç duyulan elemanları burada yetiştirmek istediğini dile getirdi. Bu talebi karşılamak için 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda düzenleme yapılarak mesleki eğitim merkezleri kurulabilmesinin önünün açıldığını da belirtti.

Diğer yandan, ortaokul sonrasında mesleki eğitim merkezlerine devam edecek öğrencilerin, 4 yıllık zorunlu eğitimlerini tamamlamalarına rağmen lise diploması alamadıklarının da altını çizen Bakan Selçuk, yönetmelik değişikliği ile bununda önüne geçtiklerini ve artık mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan öğrencilerin lise diploması alabilmelerine imkan sağladıklarını da belirtti.

‘’Her iki adım da mesleki eğitim merkezlerinin kapasitelerinin artması için önemli katkılar sağlayacak. Özellikle lise diploması alınması için oluşturduğumuz bu esnek yapı, bu sene oluşan öğrenci artışına önemli katkı sağladı. Önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da artacağını bekliyoruz’’ dedi.

Bu haber 464 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort