Meslek Seçiminin Önemi

Bir birey için en önemli tercih, kendi yetenek ve becerileri doğrultusunda bir meslek seçimi yapılabilmesidir. Meslek seçimi, sadece kişinin hayatını kazanacağı işi belirlemekle kalmaz, aynı zamanda bireyin yaşam biçimini de büyük ölçüde belirler.

Meslek Seçiminin Önemi
07 Aralık 2019 - 01:07

Kişinin başarısı, mutluluğu, hayatı sevmesi, iyi bir ruh sağlığına sahip olması, yaptığı işle orantılı olarak gerçekleşir. Bunun için de gençler, meslek seçerken çok dikkatli olmalıdır. Öncelikle, “hangi derslerde iyiyim?”, “hangi alanda daha çok başarılı olabilirim?”, “hangi meslek beni daha fazla mutlu eder?” gibi soruları cevaplandırmaları gerekir. Çünkü seçeceği mesleki özellikleri taşımayan kişiler bu işte başarılı olamaz. Yeteneklerini kullanamayacağı bir meslek de, kişiyi tatmin etmez ve mutsuz olur. 


Matematik dersinde zayıf olan bir çocuğun, mühendisliği seçmesi, onu hayal kırıklığına uğratır. Okulda başarısız olup, eğitimini yarım bırakabilir. Sevmediği bir okuldan mezun olsa bile, sıkıcı geçen eğitim süreci, kişinin mesleğe karşı hevesini yok eder. Bu yüzden kişi kendi ilgi ve yeteneklerini iyi tanıması gerekir. Hoşlandığı ve başarılı olduğu dersler, onun ilgi alanına girer. Çocuğun ilgi duyduğu alanla yeteneğinin uyum içinde olması gerekir. Çünkü “yetenek” olmadığı zaman, tek başına “ilgi” de işe yaramaz. Mesela müziği çok seven bir genç, yeteneği yoksa bir müzik aletini ustaca çalamaz. Ya da çizim yeteneği olmayan bir genç, ne kadar ilgi duysa da mimarlık alanında başarı elde edemez.


Meslek seçiminde kişilik özellikleri de çok önemli bir belirleyicidir. Mesela çekingen, içe dönük, ikna gücü olmayan birisi hukuk, politika, pazarlamacılık gibi mesleklerde başarılı olamaz. Yine, bankacılık, muhasebecilik gibi mesleklerde de matematiğin sevilmesi gerekir. Meslek seçerken, bulundukları ülkede iş bulma olanakları var mı, seçilen mesleğin geleceği ne durumda, meslekte ilerleme ve kariyer yapabilme imkanı var mı, gibi sorular cevaplandırılmalıdır. Seçmeyi düşündükleri bölümlerin ders programlarını iyi incelemek gerekir. Okumak istediği bölümlerde okuyan öğrenci ve öğretim görevlileriyle görüşüp bilgi almaları gerekir. Bunun için de lisenin ilk yılından itibaren meslek arayışa girişilmelidir. Kişi, kendisinin hangi alanda daha başarılı ve mutlu olabileceğini düşünüyorsa o alanda mesleklere yönelmelidir. İlgi ve yetenekleri dışında tercihler yapan gençler, genellikle başarısız ve mutsuz olur.
 

Bu haber 4190 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum