MESLEK ÖĞRETMENLERİNİN 17 YILLIK MAĞDURİYETİ SON BULACAK MI?

DANIŞTAY’DAN USTA ÖĞRETİCİLİK İLE ÖNEMLİ KARAR DOĞRULTUSUNDA;MESLEK ÖĞRETMENLERİNİN 17 YILLIK MAĞDURİYETi SON BULACAK MI?

31 Mart 2017 - 00:16

Halk Eğitim Merkezleri Yönetmeliğinin madde 9 da yeterli sayıda kadrolu öğretmen bulunmaması durumunda ihtiyaç usta öğreticilerden karşılanır denmektedir. Yıllardır kadrolu öğretmen ataması Halk Eğitim Merkezlerine yapılmadığından usta öğreticilik belgesiyle görev yapan usta öğreticilik anlayışı uygulanmaktadır.  
ElSanatları/Nakış,Giyim,ElSanatları/ElSanatları,Seramik,Takı Tasarım vb.Mesleki ve Teknik  Öğretmen mezunları olarak 17 yıldır Öğretmen atamalarında branşlarımıza, bir elin parmakları kadar, ayrılan kontenjan sayıları nedeniyle yıllarca atanma hakkımız elimizden alınmıştır. Bir elin parmakları kadar  verilen kontenjan sayılarımız nedeniyle her yıl Kpss ücreti yatırarak ve sınava hazırlanmaya mecbur bırakılarak maddi ve manevi olarak biz meslek öğretmenleri çok yıpranmış durumdayız.  986 Halk Eğitim Merkezinde ve 18 Olgunlaşma Enstitüsünde;  sadece sertifika ile EĞİTİM veren usta öğreticiler çalıştırılmaktadır.Halk Eğitim Merkezlerinde 40 bin üzerinde çalışan ücretli usta öğreticilerin mezuniyet durumuna baktığımızda, % 66 sının lise, ortaokul, ilkokul mezunu olduğu, lisans mezunlarının ise ancak %34 gibi bir oranda kaldığı görülmektedir. Bu lisans mezunların da bir bölümü de lisans mezunun gereği mesleğini yapmamaktadır. Mesela 4 yıllık lisans bölümü olan iktisat-İşletme mezunları bile atölyelerde, labaratuvarlarda teknik ve mesleki alanlarda görev yapmaktadır. 
Oysa bu durum neden değil sonuçtur. Çünkü yeteri kadar öğretmen adayı vardır, sorun Bakanlığın ihtiyaç oranında öğretmen kadrosu açılmamasından doğmaktadır.  2010 yılında Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna  Sendika tarafından dava açılmış olduğunu öğrenmiş durumdayız ve bu  Davayı 29/11/2016 gününde oybirliği   ile karara bağlayan Danıştay 2. Dairesi, mevcut uygulamanın kanuna aykırı olduğuna hükmetti. Oyçokluğu ile alınan kararda, "Usta öğreticilere bağımsız sınıf verilmesiyle bu kişilere öğretmenlik görevi yaptırılacağı açıktır. Öğretmen olmayan kişilere öğretmenlik görev ve sorumluluğu verilemeyeceği gibi, öğretmen olarak görevlendirilme koşullarını taşımayan kişilerin bağımsız sınıflarda öğretmenlik görevi yapması yasal olarak mümkün değildir." denildi. Danıştay ayrıca, usta öğreticilerin 'öğretmen görev ve sorumluluğu içinde bağımsız sınıf verilerek değil, ancak bir öğretmen yanında ve onun gözetiminde sınıflarda görevlendirileceğini' de karar verildiğini öğrendik. Bu karar uyarınca yaygın eğitim kurumlarında, halk eğitim merkezlerinde öğretmen ihtiyacı gerekçesiyle usta öğreticilere bağımsız sınıf verilmesi mümkün değildir.   
Bu nedenle söz konusu kurumlara atanabilecek ElSanatları/Nakış,Seramik,Takı Tasarım ,Giyim,El Sanatları/ElSanatları, vb. alanların öğretmen atama kontenjanları tek sayılı rakamlarla ifade edilirken bu kararla birlikte çok daha fazla sayıda olacağını; Meslek branşlarına 5000 EK ATAMA VERİLEREK 17 yıldır adaletsiz kontenjan dağılımından kaynaklı mağduriyetlerimizin verilen karara istinaden giderilmesini istiyoruz.  Saygılarımızla arz ederiz. MEBPERSONEL.COM 
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları