Merkel'den Çok Sert Darbe Açıklaması

Dünya liderlerinden Türkiye'de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili tepkiler devam ederken Almanya Başbakanı Angela Merkel de bir açıklama ile sert bir dille kınama açıklaması yayınladı.
Darbe ile ilgili sert bir açıklama yapan Merkel, 15 Temmuz darbe girişimini "en sert şekilde" kınadığını bildirdi. Merkel darbecilere hukuk devleti sınırları içerisinde yaklaşılmasını talebinde bulundu. Merkel "Türkiye'de kan dökülmesinin artık sona ermesi şart" dediği açıklamasında Türkiye'deki talihsiz olayda insanların hayatını kaybetmesini ise ''trajik'' olarak nitelendirdi.

17 Temmuz 2016 - 19:53

Dünya liderlerinden Türkiye'de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili tepkiler devam ederken Almanya Başbakanı Angela Merkel de bir açıklama ile sert bir dille kınama açıklaması yayınladı.
Darbe ile ilgili sert bir açıklama yapan Merkel, 15 Temmuz darbe girişimini "en sert şekilde" kınadığını bildirdi. Merkel darbecilere hukuk devleti sınırları içerisinde yaklaşılmasını talep etti. Merkel "Türkiye'de kan dökülmesinin artık sona ermesi şart" dediği açıklamasında Türkiye'deki talihsiz olayda insanların hayatını kaybetmesini ise ''trajik'' olarak nitelendirdi.

Darbe girişimini çok sert dille eleştiren Merkel "Kimin yönetime geleceğini serbest seçimlerle belirlemek halkın hakkıdır ve öyle de kalacaktır. Sokaklarda tanklar ve kendi halkına karşı hava saldırıları adaletsizliktir" diye konuştu.

Darbecilere hukuk içerisinde bulunulsun, azınlıklar korunsun uyarısı

Yaptığı açıklamada azınlıkların korunmasını ve temel hakların önemini vurgulayan Merkel, bunun şiddete dayalı çatışmaların ve bölünmenin önlenmesi için bir koşul olduğunu söyledi. Merkel "Herkesin haklarına saygı gösteren ve azınlıkları koruyan bir demokrasi bu açıdan en iyi temeldir" diye konuştu.
Merkel Türkiye hükümetini darbe girişiminde bulunanlarla hukuk devleti sınırları içerisinde bir yaklaşım göstermeye davet etti. "Bize bu değerlere karşı kendini yükümlü hisseden, hükümette ve muhalefetteki tüm siyasi güçlerle dayanışma duygusu yol göstermektedir" diyen Merkel "Hukuk devleti, dün gece yaşanan trajik olayların sorumluluğunu taşıyanlara karşı yaklaşım sırasında varlığını ispatlamalıdır" diye konuştu.


Merkel konuşmasında Türkiye ile Almanya'nın NATO müttefiki olduğuna ve Almanya'daki çok sayıdaki Türkiye kökenli insan nedeniyle de yakın bir bağ içerisinde olduğunu ifade etti.

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sendikalı Öğretmenlere Güzel, Sendikasız Öğretmenlere Kötü Haber!
Sendikalı Öğretmenlere Güzel, Sendikasız Öğretmenlere Kötü...
Artık tüm okullarda bu marş çalınacak
Artık tüm okullarda bu marş çalınacak