Memuru KPSS'siz Öğretmen yapmak doğrumu

"İlk Atamacı Öğretmenler Dururken, Memurları KPSS'siz Öğretmen Yapmak Doğru Olmaz"

13 Kasım 2016 - 08:15 - Güncelleme: 13 Kasım 2016 - 09:24

atama bekleyen öğretmenlerden memur öğretmenlere cevap geldi. "İlk Atamacı Öğretmenler Dururken, Memurları KPSS'siz Öğretmen Yapmak Doğru Olmaz"  Önceki gün memurların ataması ile ilgili yapılan habere cevap niteliğinde bir açıklama yapan atama bekleyen öğretmenlerin tepkilerini içeren o yazısı:

Haberi şöyle bir irdeleyelim;
1. "Öğretmenlik kriterlerine sahip KPSS'li devlet memurlarının-kamu personelinin kadrolarının öğretmen unvanlı kadrolara aktarılması Anayasa ile güvence altına alınmış 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu iç mevzuatına ait memuriyette sınıf-unvan değiştirme ile ilgili bir kanuni hak olduğundan atama bekleyen yeni mezun veya ilk atamacı aday öğretmenlerin konuyla ilgili yanlış yaklaşımlarda bulunmaları tamamen devlet tecrübesi eksikliği ve iç mevzuata hâkim olmadıklarındandır." gibi bir başlangıç yapılmış. Öncelikle;
*Velev ki Anayasal bir hakkınız var, size önerim çok güvenmeyin çünkü Milli Eğitim Bakanlığı, iki icraatında Anayasayı ihlal etmekten çekinmedi, Anayasanın Eşitlik ilkesine ve Ailenin Korunumuna aykırı olan Çakılı Sözleşmeli Öğretmenliği getirirken ve Anayasa Mahkemesinin daha önce iptal ettiği Sınavsız atamaları yaparken.
*Kaldı ki Anayasal bir hakkınız yok. Neden mi? Memur olmak için girdiğiniz sınavlar ile Öğretmen alımında girmeniz gereken sınavlar aynı mı? Hayır! %90'ınız için hayır! Anayasa diyorsunuz ya, Eşitlik ilkesine aykırıdır bu.
2. "Devlette öğretmenlik dışı memurluk kazanmak zorunda bırakılmış, eldeki güvenilir-verimli-masrafsız hazır kamu personelinin asıl mesleklerine geçirilerek eğitim-öğretim sistemimize kazandırılması öngörülerimize pek yakındır."
*Kardeşim kim kimi zorla memur yapmış? Bize de söyleyin de biz de gidip "bizi de zorla memur yapın" diye talepte bulunalım.
*Kendilerini verimli diye tanımlayan bu gruba sormak istiyorum, madem bulunduğunuz konumda devlet sizden verim alıyor, siz de bununla övünüyorsunuz, neden verimli olduğunuz alanda devam etmiyorsunuz? Sizin gibi verimli(!) personeli devlet bir daha nasıl bulacak. Az vatansever olun! Kaldı ki devlet senden itfaiyeci, kazancı, zabıt katibi vb pozisyonlarda verim alıyor diye öğretmen olarak da verim alacak diye bir kaide mi var? Naaptınız bilmiyorum ki Kalorifer tamir ederek Öğretmenlik mesleğinde ilerleme mi katettiniz?

Masrafsız diye eklemişler, kardeşim hayırdır suyla mı çalışıyorsunuz? Ya da hayrına mı çalışıyorsunuz?
KAYNAK MEBPERSONEL 

3. "24 Kasımdan önce yeni bir mevzuat düzenlemesiyle hükümet, büyük olasılıkla bütçeye ek yük getirmeden öğretmen açığının bir kısmını daha, akılcı ve mantıklı bir hamleyle öğretmenlik yapma hakları bulunan, devlette idari-işve işlem deneyimi yüksek, devlet terbiyesi-adabı yerinde, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip güvenilir, verimli, sicilleri temiz öğretmenlik yapma hakkına sahip kamu personeliyle kapatacağı yönünde duyumlar alınmaktadır.
Devletin zaten maaş ödediği, öğretmenlik yapma hakkını kazandıran lisans-yüksek lisans diplomalarına ve diğer belgelere sahip bu kamu personelinin VHKİ, bilgisayar işletmeni, şef, zabıt katibi, icra memuru, gümrük-muhafaza memuru, ambar memuru, kontrol memuru, programcı, çözümleyici, gişe görevlisi, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, kaloriferci, itfaiyeci, şoför, hizmetli, 399lu PTT personeli,...vs. olarak mezuniyet dışı unvanlarda çalışmaları devletimiz için çok büyük bir iş gücü kaybı, yetişmiş beyin gücü israfı, verimsiz insan kaynakları planlamasıdır."

Haberin en skandal kısmı burasıdır;

*Neymiş efendim ekstra yük olmayacaklarmış bütçeye, devlet seni öğretmen yapacak da şuanki yerin boş mu kalacak? O pozisyona atama yapmayacak mı? Eğer öyleyse sen şuanda zaten gereksiz bir personelsin, devlet atsın seni de?
*Neymiş efendim sicilleri temizmiş de güvenilirlermiş. Yahu devlet 500 bine yakın ataması yapılmayan öğretmen adayı içerisinden kendisine uygun öğretmenleri seçer merak etmeyin. Kendinize göre haklı olduğunuz konuda yüzbinlerce öğretmene "sicili bozuk, güvenilmez" tarzı bir imada bulunmak en hafif tabirle tam bir ahmaklık, aymazlık, üslupsuzluk ve terbiyesizliktir.
*Yıllardır ambar memuru, gümrük-muhafaza memuru, infaz koruma memuru olarak çalışan insanların öğretmenlik ile ne ilgisi kalmış olabilir? Ha tekrar Kpss'ye hazırlanıp sonrasında Öabt'ye girip başarılı olursanız amenna. O zaman liyakat problemi ortadan kalkar.
4. "Bununla birlikte MEB de bu fedakâr ve özverili kamu personelinden isteyenleri, görevli oldukları il ve ilçelerde aile birlikleri korunarak, zorunlu hizmetsiz, devlet dairelerinden devlet okullarına, eğitim hizmetleri sınıfında, öğretmen unvanıyla bünyesine katma hassasiyetini gösterecektir."
*Arkadaşlar fedakarlıktan bahsedip bakın neler istemişler;
a.Bulunduğumuz ile ve ilçelere atanmak istiyoruz
b.Aile birliğimiz korunsun istiyoruz
c.Zorunlu hizmet olmasın istiyoruz
d.Eğitim hizmetleri sınıfında olalım istiyoruz (maaşımız artsın)
Ne kadar fedakarlar değil mi? :)
5. "MEB, tüm okullarda tam gün eğitim-öğretime geçmeye hazırlanıyor ki bu yeni öğretmen ihtiyacı demektir. Mali olanakların kısıtlılığı, eğitim-öğretim sistemimizdeki verimsiz 90000 ücretli mevsimlik öğretmen uygulaması ve buna bağlı giderler hesaplandığında özellikle 15 Temmuzdan beri oluşmuş binlerce öğretmen açığına, boş geçen derslere biraz olsun pansuman, öğrenciler ve okul işleyişi için ateşleyici güç olacaktır"
*Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen alımı yapması için tam gün eğitim-öğretime geçmeyi beklemeye ihtiyacı yok. Zaten halihazırdaki öğretmen açığı ücretli öğretmenler dışında 137 bin. Ve bunu karşılayacağı 500 bine yakın ÖĞRETMEN var. Kaloriferciye ihtiyacı yok.
*Milli Eğitim Bakanlığında mali olanakların kısıtlı olduğu yalandır. Çünkü bütçeden en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığı alır.
*Sizin ücretli öğretmenden ne farkınız var? Önlisans Hayvan Yetiştiriciliği mezunu biri ile Ortaöğrerim Kpss ile Kalorifer memuru olmuş biri arasında ne fark vardır? İte kaka ders geçen, memur olduğu için hocalarının devamsızlık konusundaki yardımı ile okul bitiren, Açıköğretim düzeni ile diploma alan kişilerin, Önlisans mezunu birinden liyakat olarak ne farkı vardır?

*"öğretmen açığına, boş geçen derslere biraz olsun pansuman, öğrenciler ve okul işleyişi için ateşleyici güç olacaktır" demişsiniz. Bence sizin ateşleyici güç olabileceğiniz tek şey Kalorifer kazanıdır. Bunu yapmaya devam edin.

Sonuç olarak, yazı biraz acımasız gelmiş olabilir ama elinde bir mesleği ve maaşı olduğu halde ataması yapılmayan 500 bin insanın rızkına göz diken, bunu da saçma sapan düşünceler ile savunan bir kitlenin mensupları, benim ve kamu vicdanının gözünde bırakın öğretmen olmayı, saygı duyulacak bir insan sıfatına bile sahip olamazlar. 10 yıldır Kpss'ye hazırlanan, hayatının baharını bu sınava çalışmak ile harcayan insanların hakkına göz diken bir kitleye verilebilecek en hafif cevap budur diye düşünüyorum. Saygılarımızla


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Memur Öğretmen
    1 yıl önce
    Bu üslupla konuşan birisi öğretmenliği bırakın, memuriyete bile yanaştırılmamamlı.Bunlara çocuk teslime dilir mi hiç? Bunu yazan arkadaşın tepit edilerek hakkında suç duyurusunda bulunulması lazım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete soruşturma
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete...
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı