Memurlardan 372 TL Kesinti

Memurdan aylık 31 lira, yıllık ise 372 liralık kesinti yapıldığı ortaya çıktı. Bu kesintinin sebebi ise Gelir vergisi matrahı

24 Şubat 2016 - 23:27

Memur-Sen'e bağlı Enerji Bir-Sen, 657'ye tabii kurumlarda çalışan memur statüsündeki kamu görevlilerinin maaşlarının düşük olması ve gelir vergisi kesintilerinin de düşük olması nedeniyle, asgari geçim indirimini tam alamadığı konusuna değindi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Gürkan Kaya, 657'ye tabii kurumlarda düşük maaş alan memurların gelir vergisi matrahı düşük olması sebebiyle AGİ'sini tam alamadığını söyledi. 
AYLIK KAYIP 31 LİRA 
Hükümete seslenen Kaya, "Üç çocuk isteyenler, düşük maaş alan memurun AGİ'sini tam ödemelidir" dedi. Gelir vergisi matrahından kaynaklanan kaybın aylık 31 TL, yıllık 372 TL olduğunu ifade eden Kaya, "657'ye tabii bir kurumda 2016 yılına göre eşi çalışmayan 4 çocuklu bir memurdan, ortalama 1185 TL üzerinden gelir vergisi kesiliyor. 2016 yılına göre 209 TL Asgari Geçim İndirimi alması gerekirken, 177,80 TL AGİ yardımı almakta. Yani, burada 31 TL gibi bir kayıp yaşanmaktadır" diye konuştu. 
HÜKÜMET BU KONUYA ÇÖZÜM ÜRETMELİ 
Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Kaya, hükümetin bu konuya çözüm üretmesi gerektiğine dikkat çekerek, konuyu Maliye Bakanlığı yetkililerine ilettiklerini söyledi. Kaya, "Hükümet yetkilileri, ilk torba yasada bu sorunu çözüme kavuşturmalıdır" dedi.

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SİTEYE ÜYE OL BİLGİ ÖDEV ŞİİR VB. PAYLAŞ, SOHBET ET 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti