Memur maaşlarından 1400 TL kesinti. Anayasa Mahkemesi memur maaşlarıyla ilgili önemli bir karar verdi. AYM tarafından memur maaşları ile ilgili olarak verilen karar gereğimemur maaşlarından 1.400 TL kesinti yapılmasın gündeme geldi. Memur maaşlarından yapılacak olan kesinti de kriter ne olacak?

Diyanet İşler Öğretmen Alımı Yapacak İşte Atanacak Öğretmen Branşları ve Sayıları Diyanet İşler Öğretmen Alımı Yapacak İşte Atanacak Öğretmen Branşları ve Sayıları

Memur maaşlarına yapılan ödemeleri yönelik olarak yapılan itiraz sonrasında davayı karara bağlayan Anayasa mahkemesi AYM, geçtiğimiz dönemde %2 barajını kaldırarak sendikalı personele ödenen ikramiyedeki kesintiyi kaldırmıştı. Bu durumda % 2 barajının altında kalan sendika çalışanları da bu haktan yararlanmaya yani ikramiye ödemesi almaya hak kazanmış oldu. Peki bu durum memur maaşlarına nasıl yansıyacak?

Öğretmen Maaşından Kaç TL Kesinti Olacak?

Sendika üyesi öğretmenlere yapılan ödemelerle ilgili olarak Anayasa Mahkemesi AYM’nin kararı doğrultusunda devlet memuru olarak görev yapmakta olan MEB personeli öğretmenlerin maaşlarından da kesinti yapılacak. Memur maaşları doğrultusunda yapılan bu kesintiler nedeni ile öğretmenler toplamda 1.400 TL bir kayıp yaşayacaklar.

İtirazlari değerleyen ve karara bağlayan Anayasa Mahkemesinin memurların toplu sözleşme ikramiyeleri için %2 barajı şartını kaldırması, özellikle en çok üyesi olan ve %2 barajını aşan dört sendikanın üyelerinde daha fazla kayıp yaşanmasına neden oldu. AYM’nin %2 barajı ile ilgili verdiği kararın ardından toplu sözleşme kapsamında memurlara verilecek olan ikramiyeler tüm sendika üyelerine eşit şekilde dağıtılacak. Bu yeni düzenleme ile birlikte sendika üyesi olan tüm personele aynı miktarda ikramiye ödenecek.

Memur Maaşlarından Yapılan Toplam Kesinti 1.400 TL 

AYM tarafından verilen karar kararın ardından sendika üyeleri arasında önceki dönemlerde olduğu gibi toplu sözleşme ikramiyesi konusunda eşit şartlar oluştu. Böylece sendika üyesi memurlara ödenen toplu sözleşme ikramiyesinin tüm personele eşit şekilde dağıtılmasıyla birlikte ödenecek tutarda 350 TL'lik bir azalış yaşandı. Bu azalış öğretmenlerin toplu sözleşme ikramiyesinden üç ay eksik ödeme almasına neden oldu.

AYM kararının ardından 2024 yılının Şubat ayından itibaren başlayan uygulama mayıs ayına kadar devam edeceği için toplamda 1.400 TL'lik bir kesinti olacak. Bu miktar öğretmenlerin maaşlarından yapılan kesintilerin toplamını ifade ediyor.