Memurlar İçin Bayram İkramiyesi Talep Edildi

BASK tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 14 Mayıs 2019 tarihinde gönderilen mektupta, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara ikramiye verilmesinin talep edildiği öğrenildi.

Memurlar İçin Bayram İkramiyesi Talep Edildi
28 Mayıs 2019 - 15:40 - Güncelleme: 28 Mayıs 2019 - 15:44

Anadolu Eğitim Sendikası tarafından yayınlanan basın duyurusunda, BASK Genel Başkanı Bayram Zengin ile BASK Genel Sekreteri M. Alper Öğretici'nin imzalarının bulunduğu mektup, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 14 Mayıs 2019 tarihinde gönderildi. Gönderilen mektupta Ramazan Bayramı öncesinde memurlara seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesi istendi. Konu hakkında basın açıklamasında bulunan M. Alper Öğretici, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara ikramiye verilmesi için Cumhurbaşkanına bir mektup ilettiklerini ve Cumhurbaşkanının memurların bu haklı talebine cevap vermesini beklediklerini söyledi.

“İkramiye alamayan tek kesim memurlar”

29 Ocak 2019 tarih ve 682 sayılı Cumhurbaşkanı kararına atıfta bulunulan duyuruda, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere verilecek olan ikramiyenin 2. taksitinin Ramazan Bayramı öncesinde ve bayram tatilinin başlangıcında 31 Mayıs 2019 Cuma günü ödeneceği hatırlatıldı. Ayrıca ikramiyeden kadroya geçirilen taşeron işçilerin de yararlanacağına dikkat çekilen duyuruda, tüm emeklilere de 1.000 TL ikramiye ödenmesine devam edileceği belirtildi. Kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam ve 4 yarım ikramiyenin yanı sıra denge ödeneği adı altında 750 TL tutarında 7. ikramiye verildiği vurgulanan duyuruda, bu durumda ikramiye alamayan tek kesimin memurlar olduğu kaydedildi.

“Bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi veya Cumhurbaşkanlığı kararının yayınlanması yeterli”

Devletin çalışanlar arasında ayrım yapmaması gerektiğine işaret edilen basın duyurusunda, memurlara üvey evlat muamelesinin yapılmasından vazgeçilmesi gerektiği vurgulandı. Bu bakımdan Cumhurbaşkanının ve hükümetin Ramazan Bayramı öncesinde bayram ikramiyesi olarak memurlara birer maaş tutarında seyyanen ödeme yapılması yönündeki haklı beklenti ve talebin karşılanması istendi. Bu sorunun çözümü ve talebin karşılanması için bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi veya Cumhurbaşkanlığı kararının yayınlanmasının yeterli olduğuna dikkat çekilen basın duyurusunda, 3 milyon 250 bin kamu görevlisinin bu bayram ücretini beklemekte olduğu hatırlatıldı.

Kaynak: Anadolu Eğitim Sendikası

Bu haber 1436 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum