Memura ek ödeme müjdesi

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Yurdakul'u ziyaret etti.

Memura ek ödeme müjdesi
25 Şubat 2016 - 09:05

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Yurdakul'u ziyaret etti.

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, yapılan ziyarette talepleri iletti. 

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Yurdakul’u ziyaret ederek, bakanlıkta bekleyen konuların bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

4/B’LİLERİN SGK PRİM İADESİNE OLUMLU BAKILIYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, ziyaretin olumlu geçtiğini söyledi. Sağlık-Sen’in kazandığı ve Yargıtay’ca da onanan mahkeme kararı sonrası gündeme gelen 4/B’li iken kadroya alınanların ek ödemelerinden kesilen SGK primlerinin geri ödenmesi konusunda Maliye Bakanlığı’nın geçmişte olumlu görüş yazılarının olduğunu belirterek, SGK’nın, yargıya gidilmeksizin prim iadelerinin yapılması yazısına olumlu yaklaşıldığını kaydetti.

112 ÇALIŞANLARI İÇİN YÖNETMELİK DEĞİŞECEK

112 çalışanların tayin bedellerinin ödenmesi konusunu da ziyarette ele aldıklarını belirten Memiş, “184 TL tayın bedelinin 112 çalışanlarına verilebilmesini sağlayacak yönetmelik değişikliği talebinin Sağlık Bakanımızın imzası ile Maliye Bakanlığı’na iletildiğini hatırlattık. Maliye Bakanlığımız da konuya olumlu yaklaşıyor. Bize, bu konudaki kanaatlerinin olumlu olduğunu, Sağlık-Sen ve Sağlık Bakanlığı’nın, toplu sözleşmede imzaladıkları mutabakat metni doğrultusundaki kazanımının uygulanabilmesi için, yönetmelik değişikliği yönündeki haklı talebi en kısa sürede değerlendirip, sonuçlandıracaklarını söylediler” şeklinde konuştu.

 663’E GÖRE YÖNETİCİLİK YAPANLARIN İZİNLERDEKİ EK ÖDEME MAĞDURİYETİ GİDERİLECEK

Maliye Bakanlığı’na taşıdıkları bir başka konunun ise, 663’e göre sözleşmeli yöneticilik yapanların sorunları olduğunu söyleyen Metin Memiş, bu yöneticilerin ayda 5, yılda toplam 10 güne kadar olan senelik izinlerinin ve yılda 3 kere, toplamda 15 günü geçmemek üzere kongre, sempozyum, eğitim vs. izinlerinin ek ödemeden kesintiye tabi tutulmamasını istedi. Toplu sözleşmede olumlu bakılan bu talebimize Maliye Bakanlığı’nın da olumlu yaklaştığını belirten Memiş, söz konusu düzenlemenin en kısa sürede hayata geçmesini beklediklerini ifade etti.

4/C’LİLERİN EK ÖDEME MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ

Metin Memiş ziyarette ayrıca, mahkeme kararıyla ek ödeme almaya hak kazananların aldıkları ek ödemenin iptal edilerek, toplu sözleşmede hiç ek ödeme alamayan 4/C’lilere ödenmesine karar verilen 159 TL’lik ek ödemenin bütün 4/C’lilere ödenmesine yönelik Maliye Bakanlığı yazısının geri çekilmesini istedi. Memiş, söz konusu yazının iptali için Danıştay’da dava açtıklarını da hatırlattı. Mahkeme kararıyla ek ödeme almaya hak kazananların aldıkları ek ödemenin iptal edilmesinin, yargı kararına uymamak anlamına geleceğini belirten Memiş, yargı kararlarının herkesi bağladığını, Maliye Bakanlığı’nın da yargı kararına aykırı bir uygulamaya imza atmaması gerektiğini ifade etti. Ziyarette, ek ödemelerden vergi alınacak olmasını da eleştiren Memiş, vatandaşın cebine göz diken anlayışın eski Türkiye’de kalmasını istedi.

SİTEYE ÜYE OL BİLGİ ÖDEV ŞİİR VB. PAYLAŞ, SOHBET ET 

Bu haber 3607 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum