2023 Memur maaşlarına yapılan yüzde 30'luk memur ve emekli maaş zammı çalışanların beklentilerinin altında kalınca, yeni maaş zammı gündeme geldi. Yaşanan enflasyonun etkilerinin azaltılması amacı ile seçim öncesinde memur maaşı ve emekli maaşı için yeni ek zam yapılacağına ilişkin önemli kanaatler oluşmaya başladı.

Toplu sözleşme zammı ve ek zamla birlikte 2023 yılında memur ve emeklilere yüzde 30 zam yapılmıştı. Ocak ayı itibariyle zamlı maaşlarını almaya başlayan memur ve emekliler,hızla artmaya devam eden enflasyon karşısında çaresiz kalıyor. 

Seçim öncesi 3000 TL seyyanen zam ve 3600 talebi Seçim öncesi 3000 TL seyyanen zam ve 3600 talebi

Memurlara ve emeklilere yapılan zamların emekli ve çalışanların alım gücüne bir artış olarak yansıması beklenirken, günden güne yükselmeye devam eden fiyatlar sadece kısa vadeli bir çözüm olarak kaldı. Yüzde 30’luk artış beklentileri karşılamazken memur ve emekliye yeni bir ek zam yapılması gündeme geldi. Bu durumda yeni maaşlar ne olacak?

2023 Ocak ayında yapılan ilk 6 ay için geçerli yüzde 30 zamla en düşük emekli aylığı 5 bin 500 tl olarak belirlenmişti. Yüzde 15’lik ek bir zamla artış oranının yüzde 45 ‘e çıkarılması planlanıyor. 

Ak parti hükümetinin üzerinde çalışma yürüttüğü çalışmanın yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulması bekleniyor. 
Ek zam oranı kabul edilirse seçm öncesinde memurların ve emeklilerin alım gücü artırılmış olacak.