Memur maaş zamlarının kesinlik kazanmasına sayılı günler kaldı. Temmuz ayında alınacak olan maaşlarla birlikte memurlar da maaşını net olarak öğrenmiş olacak. Ancak merak edilen konu maaşlara ne kadar zam yapılacağı. Bu konuda önemli bir ipucu ahaberde yer aldı. Buna göre memur maaşına yapılacak olan Temmuz zammı yüzde 6 olacak. Anca bu kadarla kalınmayacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurların ve emeklilerin 2023 Temmuz zammı şekilleniyor. Memurlara ve memur emeklilerine Temmuz ayında yüzde 6 zam ile birlikte enflasyon farkı yansıtılacak.
Temmuz ayında hükumet tarafından yapılacak olan düzenlemenin memurlara ve emeklilere nasıl yansıyacağı ve 22 bin lira için 3 formül gündeme geldi.

MEMUR MAAŞINA İLK ZAM FORMÜLÜ ORANSAL ZAM

Şu anda görev yapan memurların aldığı en düşük maaş 11 bin 848 lira civarında. Eğer 2023 Temmuz zammı tamamen oransal olarak uygulanırsa, memur maaşlarında yaklaşık yüzde 90'a varan artış söz konusu olacak.

Memurlara mevcut düzenleme kapsamında yüzde 6 maaş zammı ile birlikte ilk 6 aylık süredeki enflasyonun yüzde 8'i aşan kısmı üzerinden fark hesaplanacak. Çıkacak orana eklenecek refah payı ile zam en düşük memur emeklisi aylığı için yüzde 85.68'e ulaşacak. Halen aile yardımı dahil 11 bin 848 lira olan en düşük memur maaşı bu zamla birlikte yaklaşık yüzde 85.68 artışla 22 bin lira olacak.

İKİNCİ MAAŞ ZAM FORMÜLÜNDE SEYYANEN + REFAH PAYI

Memur maaş zammında uygulanması muhtemel ikinci formüle göre ise taban aylığın artırılması söz konusu olacak. Örnek ile açıklanacak olursa : memur maaşına 5 bin lira olarak yapılacak bir seyyanen artış ve bunun üzerine eklenecek yüzde 55 oransal zam ile en düşük memur maaşı 22 bin liraya tamamlanabilecek.

ÜÇÜNCÜ MAAŞ ZAM FORMÜLÜ SEYYANEN ZAM

memur maaşlarına yapılabilecek üçüncü formülde ise oransal artış yerine direkt seyyanen artış söz konusu olacak. Bu durumda da 11 bin 848 liralık en düşük memur maaşına 10 bin lira seviyesinde seyyanen artış yapıldığında aile yardımı dahil en düşük maaş 22 bin liraya yükselecek.

MAAŞ MİKTARINA GÖRE KADEMELİ ZAM 

Memu maaşlarında yukarıya doğru yapılacak artış farklılaşacak. En düşük memur maaşının üzerinde ücreti olanlarda kademeli bir artış söz konusu olacak. Hayata geçirilecek düzenleme ile birlikte maaşlara ve görevlere göre farklı zam oranları ortaya çıkacak. Yeni maaşların Temmuz ayı ile birlikte ödenmesi de planlanıyor.

EMEKLİLERE DE ZAM YANSIYACAK

Memur maaş zammına yönelik olarak kararlaştırılacak formül memur emeklilerine de yansıtılacak. Örnek ile açıklanacak olursa; ilk formül hayata geçirilir ve sadece oransal zam yapılırsa, en düşük memur emeklisi aylığı yüzde 85.68 artış yapılarak 7 bin 901 lira 66 kuruştan 14 bin 672 lira seviyesine çıkarılacak.

MEMUR MAAŞ ZAMMI İÇİN YASAL DÜZENLEME YAPILACAK?

Formül için kararı Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan verecek. memur maaşlarına ek  iyileştirmelerin hayata geçirilmesi için yasa çıkarılacak. Yaklaşık 3.7 milyon kamu personeli ve 2.5 milyon memur emeklisi yapılacak bu artışlardan yararlanacak.