Memur Sen Eskişehir İl Başkanı İbrahim Akar, ilçelerde görev yapmakta olan devlet memularının ulaşım sorununun çözülmesi için başvuru yaptı.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen)'in Eskişehir İl Temsilcisi olan İbrahim Akar, Eskişehir'e bağlı kırsal ilçelerde görevli olan ve kent merkezinde ikamet eden memurların, Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezinin (UKOME) kararı nedeniyle servise binemediğini iddia ederek, ilçelere ek otobüs seferleri konulması için belediyeye başvuru yaptı.

2024 Ocak zamlı öğretmen maaşları derece derece 2024 Ocak zamlı öğretmen maaşları derece derece

Aynı Zamanda Eğitim Bir Sen EBS Eskişehir 1 Nolu Şube Başkanı da olan Akar, konuya ilişkin olarak il temsilciliğinde yaptığı açıklamada, her gün binlerce memurun görevleri gereği kırsal ilçelere seyahat ettiğini söyledi.

Memurların ulaşım sıkıntısı yaşadığını ifade Memur Sen eden İl Temsilcisi Akar, açıklamasına şöyle devam etti: 

"Önceden ilçelerde görevli memurlar için özel servisler vardı. Bu araçlar, memurları mahallelerinden topluyordu. Herkes evine yakın yerlerden servislere binerek ilçelere gidiyordu. Trafik sorunu gerekçe gösterilerek UKOME'nin aldığı karar nedeniyle bu servislerin kent merkezinden yolcu toplaması engellendi. Memurlar, otogardaki araçlarla ilçelere gitmek zorunda kalıyorlar. Arkadaşlarımız, 'Yenikent Mahallesi'nde oturuyorum, Seyitgazi'de çalışıyorum. Yenikent'ten otogara, oradan da Seyitgazi'ye gidiyorum' diyorlar. 'Muttalip bölgesine yakın oturuyorum. Otogardan Sarıcakaya'ya gidiyorum' diyen de var. Servisler yol üzerinden arkadaşlarımızı almıyorlar, otogara gitmek zorunda kalıyorlar."

Memur Sen temsilcisi Akar, memurların otogara gidebilmek için erken saatlerde uyandığını, gününün çoğunu yolda geçirdiğini  gündeme getirerek çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

"Büyükşehir Belediyesine ait kırsal ilçelerden merkeze yolcu taşıyan otobüsler var. Bu otobüslerin seferlerinde, sabahları ilçelerde çalışan memurları görev yerlerine bıraktıktan sonra buralarda yaşayan vatandaşları kent merkezine getirecek şekilde düzenleme yapılabilir. Akşamları da sefer eklenerek memurların ulaşımları kolaylaştırılabilir. Her ilçeye araç konulmasına gerek yok. Örneğin, Mihalgazi ile Sarıcakaya'ya, Beylikova ile Alpu'ya birer otobüs yetebilir. Büyükşehir Belediyesine bununla ilgili yazılı başvuruda bulunacağız."