Memur öğretmenlere kadro mu geliyor

MEB’in Teşkilatı ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısına radikal bir öneri getirildi! Öneriye göre Mili Eğitim bakanlığı haricindeki bakanlıklarda memur olarak çalışan ancak mezuniyeti öğretmenlik olan memurlara öğretmen kadrolarına atanma şansı talep ediliyor.

29 Kasım 2016 - 17:38 - Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 17:41

Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, MEB’in Teşkilatı ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısına; hâlihazırda devlet kurumlarında memur olan ve öğretmenlik sıfatına sahip kamu personellerinin Millî Eğitim Bakanlığı bünyesine öğretmen olarak atanmaları konusunda öneri getirdi. 
Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM’de görüşmeleri devam eden MEB’in Teşkilatı ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısına, Gençlik ve Spor Komisyonunda açıklamalar yaptı. 
Bektaşoğlu, ülkemizin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durumunu gerekçe göstererek bütçeye ek yük getirmeyeceğini öne sürdüğü bir çözüm önerisini komisyonda dile getirdi. Buna göre kamuda görev alan fakat öğretmenlik lisansı da bulunan memurların, öğretmenlik mesleğine dönmeleri için çalışma yapılması fikri öne sürüldü. 
Bektaşoğlu şöyle konuştu: "Öğretmen açığımızın olmasına rağmen, kamuda kadroya sahip öğretmeler memur olarak çalışmaktadır. Kendi branşlarında alım olmadığı ve haksız yere yerleşen diğer kesimler yüzünden, KPSS'den yüksek puan almalarına rağmen öğretmen olarak değil de memur statüsünde çalışanlar var. 2012 yılında iptal edilen kurumlar arası geçiş düzenlemesini geri getirilmesi hem öğretmelerin mağduriyetini hem de devletin bütçesini yük olmayacak şekilde öğretmen ihtiyacının giderilmesini sağlayacaktır. 
Şehit ve Gazi yakını olup ayrıca öğretmen mesleğini de idam ettirebilecek yeterlilikte olup, devlet öğretmenliğine aktarılacaktır. Ekim ayında KPSS’ siz atanan 5 bin dershane öğretmenleri göz önünde bulundurulduğunda, KPSS de yeterli puanı alıp ama kamuda memur olarak çalışan öğretmenlerin, öğretmenlik kadrosuna geçirilmesi devlet için de akıllıca bir çözüm yoludur. 
MEB tam gün eğitime geçmeyi düşünmesi öğretmen ihtiyacını haliyle doğuracaktır. Bu ihtiyacı en mantılı şekilde kamuda çalışan, öğretmen olup ama öğretmenlik mesleğini yapamayan memurların MEB kadrosuna aktarımı ile öğretmen ihtiyacının giderilmesi olacaktır."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem