Memur Maaşlarına %2 Refah Payı ve 100 TL Seyyanen Zam İddiası

Memurlara verilecek olan maaş zammı ile ilgili görüşmeler devam ederken, Sabah Gazetasi'nde çıkan bi habere göre, memurlara yüzde 2'lik bir refah payı verilmesi planlanıyor. Gazetenin iddiasına göre zam teklifine ilişkin detaylara ulaşıldı ve her yıl için de 100 TL gibi bir seyyanen zam yapılmasının planlandığı iddia edildi.

Memur Maaşlarına %2 Refah Payı ve 100 TL Seyyanen Zam İddiası
21 Ağustos 2021 - 23:11
Hükumet ile yetkili sendika arasında devam eden 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin detaylar ve iddialar gelmeye devam ediyor. Sabah Gazetesi, hükumetin memur maaşlarına yönelik olarak yapmayı planladığı düzenlemeye ulaştığını iddia etti.
Buna göre, 2022 ve 2023 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, 2 Ağustos 2021'de başlayan süreç devam ediyor. Toplu sözleşmelerle ilgili olarak bugüne kadar yapılan toplantılarda 11 hizmet koluna ilişkin taleplerin müzakeresi tamamlandı. Sabah'ın iddiasına göre kamu çalışanları bu müzakerelerde önemli kazanımlar elde etti.
SABAH Gazetesi, memur ve memur emeklisi için üzerinde çalışılan yeni zam teklifine ve 3600 ek gösterge konusuyla ilgili yeni bilgilere ulaştığını açıkladı.
Toplu sözleşmenin bu aşamasında artık yapılacak iki yıllık zam oranları belli olacak. Hükümetin 2022'nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifini artırması bekleniyor.

2 PUANLIK ARTIŞ

Öncelikle memur sendikalarının refah payı talebi karşılık buluyor. Bu noktada zamlara ilaveten yüzde 2 oranında refah payı gündemde. Ayrıca her yıl için 100 TL lik seyyanen artış düşünülüyor.
Edindiğimiz bilgiye göre; Yeni zam oranlarının ise 7+8 ve 8+7 olması bekleniyor. Buna karşın müzakerelerle bu oranlar 1 ya da 2 puan daha artabilir.

EK GÖSTERGE MÜJDESİ

Ek gösterge konusunda da önemli gelişme var. Yapılacak düzenleme ile tüm kamu çalışanlarının ek gösterge sorunu tarihe karışacak. Diğer unvanlarda da ek gösterge düzeltilmesi yapılarak tüm kamu çalışanlarına müjde verilecek.
Bu haber 1756 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum