Memur maaş zamları emeklileri de etkiliyor. Tüm memurlara ve emeklilere  2023 ocak ayında zam yapılacak. Maaşlara yapılacak zam ise şimdiden merak konusu oldu.  Memur ve emekliye son verilen zam enflasyon karşısında eriyinde maaşlar alım gücünü de oldukça fazla oranda kaybetti. 2023 Ocak memur maaş zammı ise merak konusuyken Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan 2023 Yılı Programı'nda, zam oranının belirtildiği söyleniyor. Detaylar haberimizde

Milyonlarca memur ile birlikte emekli ve kamu işçisinin ücretlerinin TÜİK'in açıkladığı enflasyon verileri karşısında resmi rakamlara da yansıdı. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan 2023 Yılı Programı'nda, memurlarla memur emeklilerinin bu yıl eline geçen ücret ve aylıklarının geçen yıla göre yüzde 2.6, 2020 yılına göre ise yüzde 6.1 oranında eridiği resmen açıklandı. 

Asgari ücret erimedi!

Sözcü'de yayınlanan bir habere göre ise, 2023 Yılı Programı'nda, asgari ücretlilerin bu yıl eline geçen reel ücretlerinde ise geçen yıla göre yüzde 13.2, 2020 yılına göre de yüzde 15.1 artış oldu. Resmi veriler, memur ve emeklilerin toplu sözleşme zammı, enflasyon farkı ve ilave zamlara rağmen TÜİK enflasyonu karşısında bile reel kayıp yaşadığını ortaya koydu. 2023 Yılı Programı'nda yer alan ‘İşgücü Maliyetlerinde ve Net Ele Geçen Ücretler' tablosuna göre, kamu işçilerinin ücretleri bu yıl, geçen yıla göre yüzde 4.7 reel kayba uğradı. Buna karşılık asgari ücret ise bu yıl, geçen yıla göre yüzde 13.2 oranında reel kazanç sağladı. Asgari ücretin son iki yıldaki reel kazancı da yüzde 15.1 oldu. 

Gayri Safi Milli Hasıla payı azaldı

Programa göre, işgücü maliyetleri son bir yılda kamuda düşerken özel sektörde arttı. Kamunun işçi maliyeti son bir yılda yüzde 5.9, memur çalıştırma maliyeti de yüzde 4.2 düşerken asgari ücretin maliyeti yüzde 5.2 arttı. Emeklinin milli gelirden aldığı pay da 2020 yılında yüzde 8.9 seviyesindeyken bu yılın sonunda yüzde 5.8'e düşmüş olacak. 

Memurun 2023 toplu sözleşme zammı yüzde 8+6

2023 Yılı Programı'nda memur ve memur emeklilerinin maaşları toplu sözleşme gereği 2023 yılının ocak ayında yüzde 8, temmuz ayında yüzde 6 oranında artırılacağı, enflasyon farklarının da ayrıca ilave edileceği belirtildi. Emekli aylıklarının ise 2023 yılı ocak ve temmuz aylarında önceki altı aylık enflasyon tahmini dikkate alınarak artırılacağı ifadesi yer aldı. 

İkinci el otomobil piyasasında son durum çok satılan araçlar İkinci el otomobil piyasasında son durum çok satılan araçlar

Memur ve emekliye ek zam yok

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan 2023 Yılı Programı'nda olası bir ek zamma ise yer verilmedi.