Memur maaş zammına yüzde 10 oranında refah payı yapılması için açıklama geldi. Tüm memurların yapılacak olan zan ve enflasyon farkına ek olarak %10 ek zam almasına yönelik açıklamanın detayları haberimizde.
2024 Ocak ayı ile birlikte memur maaşlarına yapılacak olan zamlar dda netleşecek. Halihazırda 7. Toplu Sözleşme görüşmelerinde sendika ile hükumet arasında yapılan görüşmeler ile memur maaşlarına %15 zam kesinleşmiş durumda. Bu zamma enflasyon farkı da eklenecek. Ancak memurların yaşadığı enflasyın kaynaklı alım gücü kayıplarının giderilmesi için ek zam konusu da gündemden düşmüyor. Bu çerçevede önemli bir açıklama geldi. İşte memurlara %10 refah payına yönelik açıklamanın detayları:

Türkiye Kamu- Sen, 2024 Ocak ayında memurlara yüzde 10 refah payı verilmesini yenidan kamuoyunun gündemine getirdi.

Türkiye Kamu-Sen Bölge İstişare Toplantılarının üçüncüsü Samsun düzenlendi. Buradaki konuşmasında teşkilat yöneticileri ve üyelere seslenen Genel Başkan Önder Kahveci, memurlara yüzde 10 refah payı verilmesi gerektiğini belirtti.
Toplantıda kamu çalışanlarının beklentilerini de gündeme taşıyan Genel Başkan Önder Kahveci

Türkiye Ekonomisinde Madenciliğin Rolü Konferansı Ankara'da düzenlendi Türkiye Ekonomisinde Madenciliğin Rolü Konferansı Ankara'da düzenlendi

“Enflasyon kadar artış sıfır zam demektir. Memurlarımıza refah payı uygulaması hızlı bir şekilde hayata geçirilmeli ve 2024 yılının Ocak ayında memura yüzde 10 refah payı verilmelidir” dedi.

MEMURA YÜZDE 10 REFAH PAYI AÇIKLAMASI

Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 

“Enflasyonun üzerinde bir maaş zammı ve refah payı uygulaması hayata geçirilmelidir” dedi. Kahveci, “Dönem sonlarında verilecek olan enflasyon farkı sıfır zam demektir. Bu da memurların maaşlarını artırmak değil enflasyona endekslemek anlamını taşımaktadır. Memurlarımızın ekonomik sorunlarının çözümü, enflasyonun üzerinde bir maaş zammı, geçmiş dönem zararlarının telafisi ve alım güçlerini artıracak olan refah payı uygulamasından geçmektedir. Yıllardır dile getirdiğimiz üzere refah payı ısrarımızı bugün Samsun’dan bir kez daha yineliyorum. 2024 Yılı Ocak ayında kamu görevlilerimize “YÜZDE 10 REFAH PAYI verilmelidir. Memurlarımıza refah payı verilmesi Türkiye Kamu-Sen’in olmazsa olmazıdır, kırmızı çizgisidir. Enflasyon beklentilerinin sürekli yükseltildiği bu ortamda kamu çalışanlarına ve emeklilere verilmesi öngörülen yüzde 15’lik artış enflasyonun dahi altında bir oran olarak kalacaktır. Bu bakımdan kamu çalışanlarının ve emeklilerimizin ücretleri yeniden gözden geçirilmelidir.” dedi.