Milyonlarca memur ve emekli bir an önce hükümetin maaşlarına zam yapmasını bekliyor. 28 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turuna sayılı günler kala cumhurbaşkanı adaylarının memurlara yönelik vaatleri de gündemden düşmüyor. Aynı zamanda emekli aylıklarına yapılacak olan zam ve bayram ikramiyeleri ile ilgili olarak yapılan düzenleme de emeklilerde büyük beklenti oluşturdu.

Memur maaş zammı ve memurların aylıklarına yapılacak olan ek ödemeler ile birlikte emekli maaşlarının yükseltilmesi ve bayram ikramiyesi ile ilgili önemli bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

Memur maaşlarına yapılacak zamlar bu yıl farklı yöntemlerle olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temmuz ayında memur maaşlarına düzenleme yapılacağını ve en düşük memur maaşının 22.000 TL olacağını söylemişti. Diğer cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise en düşük memur maaşının yoksulluk sınırı olan 33.000 TL'nin üzerinde olacağını söylemiş ve bu yönde vaatte bulunmuştu.

Uzman öğretmenlik başvuruları hakkında MEB'den uyarı Uzman öğretmenlik başvuruları hakkında MEB'den uyarı

Memur maaşlarının en düşük memur maaşı seviyesinde zamlanması ile birlikte memurlara kira yardımı adı altında ek ödeme yapılması da planlamalar arasında. Buna göre özellikle büyükşehirlerde yaşayan memurların maaşlarının bazı bölgelerde oturdukları evin kirasını karşılamakta bile zorlanması nedeni ile bu şehirlerdeki memurlara kira desteği sağlanması planlanıyor. Bu yönde açıklama daha önce bakanlar tarafından dile getirilmiş ve temmuz ayında bu desteğin sağlanması yönünde beklenti oluşmuştu.

Öte yandan emekli maaşlarına da yeni zam bekleniyor. En düşük emekli maaşının 7500 TL olmasının ardından diğer emekliler de kendi maaşlarına zam bekliyordu ancak seçimden önce bu zam haberi gelmedi. Seçimlerin ikinci tura kalması ile birlikte emekliler yeniden  hükumetten maaş zammı beklentisi içine girdi. Emeklilere de temmuz ayında yapılacak olan memur maaş zammı ile birlikte maaş zammı yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimi kazanması durumunda 22.000 TL en düşük memur maaşı sözünü temmuz ayında gerçekleştirmesi beklenirken emekli maaşlarına yapılacak düzenleme ile en düşük emekli maaşının 10.000 TL'ye yükselmesi beklentiler arasında. 

Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı seçimine kazanması durumunda ise en düşük memur maaşı 33.000 TL olacak emekliler ise ciddi bir oranda maaş zammı alacak. Hükümetin hali hazırdaki 2000 TL olan emekli bayram ikramiyesini 3000 TL'ye çıkarması bekleniyor. Kurban bayramından önce bu ikramiyenin açıklanması her an gerçekleşebilir. Öte yandan yine diğer cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu kazanması durumunda emeklilere 8500 TL yani asgari ücret oranında bayram ikramiyesi ödemesi yapılacağını, ramazan bayramı ikramiyesinin de kurban bayramında ikramiye olarak verileceğini kısaca emeklilere kurban bayramında çifte ikramiye ödemesi yapılacağı önemli vaatler arasında.

 En düşük memur maaşı ve emekli maaşına yapılacak düzenlemelerin ardından memurlara temmuz ayında enflasyon farkı temmuz ayında yansıtılması, yaklaşık olarak maaşlara %45 zam yapılması da bekleniyor. Tüm bu vaatlerin gerçekleşip Gerçekleşmeyeceğine temmuz ayında memurlar yaşayarak görecek.