Memur atamalarında kadro sayıları neden düşük

2014, 2015 ve 2016 Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrası memur atama verilerine göre merkezi atamada kadro sayıları iyice düştü. 2017’de daha da azalacak olan merkezi memur atamaları daha çok kurumsal olarak yapılacak.Kaynak: KPSS merkezi memur ataması ile kamu personeli alım sayılarının düşme nedeni

19 Aralık 2016 - 09:56

Devlet Personel Başkanlığı tarafından 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavları sonrasında önlisans, lisans ve ortaöğretim mezunları için memur atama sayıları kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılması ile son üç yılın en düşük kadroları da belli olmuştu. Peki merkezi atamada kadro sayıları neden düşüyor.

2014/2 KPSS ataması son 3 yılın en yükseğiydi. İstatistikler açısından yüksek diyoruz, yoksa atma kadro sayısı olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarına sadece 5 bin 67 kadro verildi. Kadro dağılımlarına bakacak olursak Ortaöğretim için 582, önlisans için 770 ve lisans için ise 3 bin 715 memur kadrosu olarak toplanda tüm mezunlar için 5067 kadro verilmişti.

2015/2 KPSS atamasında da toplam bu yılkine benzer olarak 2 bin 159 kadro verildi. Tüm kamu kurum ve kuruluşları için verilen bu kadrolar mezuniyet alanları şu şekildeydi. Ortaöğretim için 145, önlisans için 575 ve lisans için ise bin 439 kadro verildi. Toplamda tüm lise, önlisans ve lisans için 2159 kadro verilerek milyonlarca KPSS adayı büyük şok yaşamıştı.
2016/2 KPSS ataması ile de son yılların en düşük kadrosu ortaya çıkmıştı. Toplam 2 bin 51 memur kadrosu verildi. Mezuniyet alanlarına bakacak olursak ortaöğretim için 151, önlisans için 752 ve lisans için ise 1148 kadro verildi. Son yılların en düşük ataması olarak 2016/2 KPSS tercihleri 21 Aralık’ta tüm branşlar için başlayacak.

Peki KPSS merkezi memur atmalarında kadro sayılarındaki düşüş neden oluyor? Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından sürekli olarak ilanlar sürekli olarak birçok kamu kurum ve kuruluşu için yayınlanmakta. Hatta Belediyelere dahi alınan birçok personel için de ilanlar bulunmaktadır. My memur olarak sürekli Devlet Personel Başkanlığının yayınladığı ilanları analiz ederek sizler için yayınlamaktayız.

Öte yandan birçok Bakanlık ve kurum kendi alımlarını gerçekleştirmektedir. Merkezi olarak yapılmayan bu alımlarda özellikle yine Devlet Personel Başkanlığınca ilan edilmektedir. Geçtiğimiz ay resmi gazetede yayımlanan bir kazara bazı Kamu İktisadi Teşebbüslerine (KİT) alımlar merkezi atama kapsamından çıkarılmıştı.

Dolayısıyla çoğu Bakanlık ile kamu kurum ve kuruluşlarına sözleşmeli ve kadrolu memur alımları kendi bünyesinde yapılmakta. KPSS puan üstünlüğüne göre veya KPSS şartı aranmadan alımlar gerçekleştirilmekte. KPSS puan üstünlüğüne veya KPSS’siz başvurular sonucu yazılı ve sözlü mülakatlar ile alımlar gerçekleştirilmekte.  
Merkezi alımlarda kadroların düşmesinin en büyük sebebi ilk etapta kurumların kendi bünyesinde sınavlar ile yapması. 2017 itibarı ile de tasarruf tedbirleri uygulanacağından merkezi alımlar daha da sancılı olacak. Diğer yandan kurumlarısürekli takip etmekteyiz  ve sizler için tüm alımlarla ilgili detayları vermekteyiz.KAYNAK MYMEMUR
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti