Memur Alımlarında Güvenlik Soruşturması Nedir?

Kamuya yapılacak memur alımlarında adaylarda aranan güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak ifadesi ne anlama gelir, adayların güvenlik soruşturması hakkında bilmesi gerekenler nelerdir? İşte tüm detaylarıyla güvenlik soruşturması ifadesi...

03 Ocak 2017 - 01:09

Kamuya yapılacak memur alımları için gerek KPSS 2016/2 tercihlerinde, gerekse açıktan memur alımlarının yapıldığı ilanlarda yer alan bir ibare var. " Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak " ifadesi, size doldurtulacak bir form aracılığıyla veya, T.C kimlik ve ikamet bilgilerinizle beraber; güvenlik güçleri tarafından yapılacak soruşturmaların, problemsiz çıkması halinde devlet memuru olabileceğinizin ifade edilme şeklidir. 
Şöyle ki, kamuda 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından ekstra önem kazanan bu durum, güvenlik güçlerinin yaşadığınız mahalle, komşularınız, komşuluk ilişkileriniz, daha önce herhangi bir suça karışmış veya hüküm almış olmanız, kötü şöhretli kişi olarak tanınıp tanınmadığınız şeklindeki bilgileri toplamaya yöneliktir. Kamuda sadakat ve liyakatin öneminin vurgulandığı şu dönemde; memur adaylarının " Güvenlik soruşturması " şartı ile beraber; herhangi bir terör örgütü ile bağlantısının olup olmadığı, bu bağlantılarla isminin anılıp alınmadığı, kamu zararına herhangi bir faaliyette bulunup bulunulmadığı ve ülkenin bölünmez bütünlüğüne yönelik bir girişimde yer alınıp alınmadığını öğrenmek amacıyla uygulanmaktadır. 
Buradan hareketle memur adaylarının bu noktada karmaşa yaşamasına yer bulunmamaktadır. Kamuya memur olarak atanmak isteyen her vatandaşın, zorunlu olarak tabi tutulduğu bir prosedür ve adayların da herhangi bir işlem yapmasını, takip etmesini gerektirmez. Size sunulan başvuru formu, doğru ve net bilgilerle doldurulur; kamu kurumları da güvenlik güçleri ve adli kolları aracılığıyla bu bilgileri araştırır, teyit eder, farklı olan durumlar varsa ortaya çıkarır ve kişinin kamuda memur olup olamayacağına karar verir.
Kaynak:kpsscafe.com.tr

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
 

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • mehmet
    11 ay önce
    eskiden daha çok adli olarak(sabıka) araştırma yapılırdı. şimdi fetö, pkk, dhkp-c, daeş gibi örgütlerle yakından uzaktan ilgisi var mı, ailesinde bu örgütlere sempati duyan var mı diye araştırılıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Altı Bilimsel İlke
Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Altı Bilimsel İlke
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor