Memur alımında yaş sınırı esnetilsin

Devlet memurluğuna girişte bulunan yaş kriterleri adayları zorluyor. Hangi kurum için kaç yaş kriteri var? Yaş kriteri olmayan kurumlar hangileridir? A ve B grubu kadrolarda yaş kriteri nasıl? İşte detayları ile devlet memurluğuna girişte yaş kriterleri. KPSS'ye girişte yaş şartı bulunmuyor fakat devlet memurluğunda bulunuyor

24 Şubat 2017 - 09:15

Birçok kamu kurum ve kuruluşuna girerken yer alan yaş kriterleri adayları için büyük zorluk yaşatmakta ve sırf yaş kriterinden dolayı başvuru yapılamamakta. Bazı devlet memurluğu kadrolarındaki yer alan yaş kriterlerinden dolayı engeller aşılamadığından adaylar başvuru bile yapamıyor.

Devlet memurluğuna girişte yer alan yaş kriterleri ile ilgili olarak merak edilen tüm detaylar şu şekildedir:

Adaylar genel olarak ön başvuru koşullu olan Kamu Personeli Seçme Sınavına girmek zorundadırlar. Bu kapsamda KPSS'ye girişte bulunmayan yaş kriterleri birçok kurum için yer alıyor. Devlet memurluğuna girişte yer alan yönetmelikte de belirtildiği üzere A grubu ve B grubu kadrolar olmak üzere farklı kategoride memur alımları yapılmaktadır.

Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelik hükümler gereği yer alan A ve B grubu kadrolar için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından KPSS merkezi alımlarında tercihlerde yaş kriteri bulunmamaktadır.

Fakat özel şartlar kısmında yer alan yaş kriteri kurumlar tarafından özellikle belirtilmektedir. Bu kapsamda da KPSS tercihlerinde gelen olarak bulunmayan yaş şartı özel şartlarda kurumlar belirleyebilmekte ve adaylar için de zorlayıcıdır.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel  Yönetmelikte belirtilen A grubu kadrolar ile B grubu kadrolar kıyaslandığında B grubu kadrolar için genellikle üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Fakat A grubu kadrolarda alım yapılacak kurumun özel mevzuatında yer alan yaş şartı hariç olmak üzere genelde 35 yaş sınırı bulunmaktadır. Yaş kriteri ile ilgili olarak bir sonraki yazı dizimizde hangi kurumların kaç yaş sınırı olduğuna değineceğiz.kaynak mymemur
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenler Günü'nde utandıran görüntü
Öğretmenler Günü'nde utandıran görüntü
24 Kasım Öğretmenler Günü mesajları
24 Kasım Öğretmenler Günü mesajları